Osmanlı'da hattatlık ve hattatlar: XVI. -XVIII. yüzyıllar
Penmanship an calligraphers in Ottomans: XVIth-XVIIIth centuries
  1. Tez No: 315035
  2. Yazar: RIDVAN ENES AKÇATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Osmanlılar, milletler tarihi içerisinde, toplum yapısı ve katmanları bakımından son derece karmaşıktır ve farklı bir yere sahiptir. Bunun yanında, Osmanlı toplum yapısının incelenmesinin önünde, sosyal tarihin yeterince ciddiye alınmaması ve siyasî tarihin genel düşünce dünyasında çok daha fazla yer kaplamasından kaynaklanan bir alan darlığı vardır. Bu alanı genişletebilmek için Osmanlı sosyal tarihinin, yeni bakış açıları ve yöntemlerle incelenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, Osmanlı tarihinin sosyal, kültürel ve iktisadî yapılanmalarının çözümlenmesine bir katkıda bulunabilmek üzere XVI-XVIII. yüzyıllar arasında Osmanlı coğrafyasında hattatların nasıl yaşadıklarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Buna yönelik olarak, Osmanlı hat sanatı tarihinin temel kaynakları tetkik edilmiştir.Çalışma neticesinde, Osmanlı döneminde yaşayan hattatların durumları hakkında genel bir bakış açısı elde edilmiştir. Osmanlı'da hattatların, toplum dinamikleri içerisindeki etkinliği araştırılmış, sosyal bir grup olarak her tabakada üyelerinin mevcut olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ottomans are immensely sophisticated and have a unique situation in the history of nations with regard to structure and layers of community. In addition to this, there is a restriction of examination of the Ottoman community structure that depends on the overwhelming of social history from political history, which taken into account more serious and important. To extend to this field, social history of Ottomans needs to be study with new vantage points and methods.In this dissertation, revealing of the living of calligraphers in the Ottoman land has been aimed in the XVIth-XVIIIth centuries in order to contribute to the social, cultural and economical analyse of settlements of the Ottoman history. Intended to this, the main resources of the Ottoman calligraphic history were studied.In the conclusion of this study, a point of view has been acquired about the Islamic calligraphers living in the Ottoman age. Activity of the hattats in Ottoman state has been investigated within dynamics of community, and their existence seen as a social group in every stratum.