Cumhuriyet Dönemi çocuk dergi ve gazeteleri: Tahlilî Fihrist 1923-1940
Republic Period children's magazines and newspapers: 1923 to 1940 Analyze the Index
  1. Tez No: 315044
  2. Yazar: RUHİ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1379
Özet
Çocuk edebiyatı ile ilgili dile getirilen en önemli mesele konuyla ilgili yeterli çalışmanın olmayışıdır. Son yirmi yılda çocuk edebiyatıyla ilgili hatırı sayılır çalışmalar yapılmış olunsa da çocuk dergi ve gazetelerine yönelik çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu eksikliğin en azından bir kısmını gidereceğini düşündüğümüz çalışmamız 1923-1940 yılları arasında çıkmış çocuk dergi ve gazetelerini kapsamaktadır. Çalışmamızda dönemin çocuk süreli yayınlarının incelenmesi ve bu yayınların fihristi yer almaktadır.Tezimizin amacı 1923-1940 arasındaki çocuk süreli yayınlarının tespiti, incelenmesi, tanıtılması ve bunların fihristi ile ilgili bir kaynak eser ortaya koymaktır. Bu çalışma, tarih aralığı itibariyle hem Atatürk dönemini hem de bu süreç içerisindeki önemli sosyal ve siyasi dönüşümleri içine alması bakımından önemli bir zeminde durmaktadır. Dolayısıyla tezimiz, hem çocuk edebiyatına önemli bir katkı sağlamış olacak hem de bu tarih aralığındaki ?çocuk vizyonu?nu daha belirgin çizgilerle ortaya koymuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important problem raised in relation to Children?s literature is the lack of adequate number of studies on the subject. Altough considerable studies were conducted during last two decades, work of children?s magazines and newspapers is almost negligible. Our study, that we think will resolve at least part of this gap, covers the chidren?s journals and newpaperspublished between 1923-1040. Our work consists of examination of this period?s children?s journals and newspapers and an index of thereof.The purpose of our thesis is to find out children?s journals and newspapers of the period concerned, to peruse them, acquaint the reader with them and put forth a source with an index of these publications. This study stands out on an important place as it covers Ataturk era and its important social and political transformations. Consequently, our thesis will contribute to the children?s literature while clarifying the vision of being children at that period.