Cradle to gate life cycle assessment of continuous production for solar collector selective surface
Güneş kollektörü seçici yüzeyi sürekli üretimi için beşikten kapiya yaşam döngüsü değerlendirmesi
- Tez No: 315150
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KADIRGAN, YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ALEV ALTUN ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanoğlunun son yıllardaki en büyük düşmanı, yine kendi eliyle yarattığı çevre kirliliğidir. Küresel ısınma başta olmak üzere meydana gelen bütün çevre tahribatlarında en büyük etmen, yapılan üretim ve tüketim faaliyetleridir. Bu nedenle üretimden geri dönüşüm aşamalarına kadar bir ürün ve hizmetin yaşam döngüsü içinde çevreye verdiği zararların incelenerek, gerekli iyileştirmelerin yapılması çok önemlidir. Son yıllarda çevreye verilen zararı azaltabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak bu sistemlerde de değişik uygulamalar mevcut olup, bu uygulamalar üzerinde de gerekli çalışmalar yapılıp çevreye en az zarar verecek olanlar seçilmelidir. Bu çalışmalarda en kullanışlı yöntemlerden birisi `Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD)'dir. YDD bir ürün veya hizmetin hammadde elde aşamasından, geri dönüşüm aşamalarına kadar olan yaşam döngüsünün her aşamasında bize çevreye olan etkileri tespit etme fırsatı sunmaktadır. Bu çalışmada, yenilenebilir enerji üretiminde yaygın bir şekilde kullanılan termal güneş kollektörünün seçici yüzeyi için beşikten kapıya yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) yapılmıştır. Bu değerlendirmede, teknolojinin kullanımı ve hammaddelerin geri dönüşümünün araştırılmasının yanında, fabrikanın yapımı ve üretim basamakları araştırılmıştır. Bu çalışmada kullanılan yeni üretim prosesi süreklidir ve eski kesikli sistemlerden farklıdır. İstanbul, Türkiye'de üretimi olan ürünün ekoprofili, kurulmuş bir prototip fabrikadan direk alınan data ile elde edilmiş ve çevreye olan etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production and consumption activities are the biggest factor in all environmental damages, especially in global warming. Therefore, necessary studies must be done for selecting which one would harm the environment at least. One of the most useful methods in these studies is 'Life Cycle Assesment (LCA)?. In this study, a cradle-to-gate life cycle assessment (LCA) has been evaluated for the selective thermal surface of solar collector which is commonly used in the production of renewable energy. The plant construction and production stages are investigated along with the use of technology and the recycling of raw materials in this assessment. The new production process is continuous and differs from the conventional batch systems in the respect. Product eco profile is obtained based on data from a live prototype plant in Istanbul, Turkey and its environmental impact is analyzed.