Taze ve kuru kayısı üretiminin yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment of fresh and dried apricot production
- Tez No: 1002433
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FATOŞ BABUNA, DOÇ. DR. BURÇİN ATILGAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Malatya'da kayısı üretiminin çevresel etkileri Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yaklaşımıyla incelenmiştir. Türkiye'nin kayısı üretimindeki öncü konumu ve Malatya'nın üretimdeki merkezi rolü dikkate alındığında, kayısı üretim sisteminin çevresel performansının bütüncül olarak değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Literatürde kayısı özelinde yapılan çevresel değerlendirmeler sınırlı olup; özellikle aynı metodolojik çerçeve altında yaş kayısı üretimi, kuru kayısı üretimi ve farklı ağaç yaş gruplarının birlikte ele alındığı çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; yaş kayısı üretiminde ağaç yaşının (10, 30 ve 60 yaş) birim ürün başına çevresel yükler üzerindeki etkisini ortaya koymak ve kuru kayısı üretiminde güneşte kurutma (gün kurusu) ile kükürtle kurutma (kükürtlü kayısı) yöntemlerini çevresel etki profilleri bakımından karşılaştırmaktır. Çalışmada yaş kayısı için fonksiyonel birim 1 kg yaş kayısı, kuru kayısı için ise 1 kg kuru kayısı olarak belirlenmiştir. Yaş kayısı üretimi beşikten kapıya sistem sınırında modellenmiş; bahçe kurulumu (arazi hazırlığı, sulama ve diğer altyapı sistemleri), yıllık tarımsal faaliyetler (toprak işleme, gübreleme, ilaçlama, sulama, budama ve hasat), girdilerin arka plan süreçleri (gübre ve pestisit üretimi, enerji kullanımı ve taşıma) ile oluşan atıkların yönetimi değerlendirmeye dâhil edilmiştir. Kuru kayısı üretimi, iki farklı kurutma yöntemi (güneşte kurutma ve kükürtle kurutma) için beşikten kapıya yaklaşımıyla ele alınmıştır. Buna göre sistem sınırları, 30 yaş ağaç senaryosunda üretilen taze kayısının bahçe aşamasından başlayarak kurutma ve işleme adımlarını; ayrıca kurutmada kullanılan malzemelerin üretimi ve taşınması ile bu malzemelerin bertarafını kapsamaktadır. Envanter, seçili üretim sistemi üzerinden toplanan birincil saha verileri ile arka plan süreçleri için kullanılan ikincil veri kaynaklarının birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Etki değerlendirmesi CML 2001 yöntemiyle yürütülmüş ve küresel ısınma potansiyeli (KIP), abiyotik tükenme potansiyeli-element (ATP-element), abiyotik tükenme potansiyeli-fosil (ATP-fosil), asidifikasyon potansiyeli (AP), ötrofikasyon potansiyeli (ÖP), insan toksisite potansiyeli (İTP), tatlı su ekotoksisite potansiyeli (TSEP), deniz suyu ekotoksisite potansiyeli (DSEP), ozon tabakası incelme potansiyeli (OTİP), fotokimyasal ozon oluşturma potansiyeli (FOOP) ve karasal ekotoksisite potansiyeli (KEP) kategorileri değerlendirilmiştir. Yaş kayısı sonuçları, çoğu etki kategorisinde 30 yaş ağaç senaryosunun en düşük birim çevresel yüke sahip olduğunu; 10 yaş ve 60 yaş senaryolarında ise birim ürün başına etkilerin arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, 60 yaş senaryosundaki etkiler, 30 yaş senaryosuna göre artmasına rağmen 10 yaş senaryosundan daha düşük kalmaktadır. Bu bulgu, farklı yaş evrelerinde verim ve girdi yoğunluklarının değişmesi nedeniyle birim ürün başına çevresel yüklerin farklılaşabildiğine işaret etmektedir. Kuru kayısı üretiminde yapılan karşılaştırmada ise kükürtlü kurutma yönteminin gün kurusuna göre tüm değerlendirilen etki kategorilerinde daha yüksek çevresel yüklere sahip olduğu belirlenmiştir. Özellikle KIP göstergesi, kükürtlü yöntemin iklim etkisinin gün kurusuna kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu tez, Malatya kayısı üretimini hem ağaç yaşı etkisi hem de kurutma yöntemi seçimi boyutlarıyla aynı değerlendirme çerçevesinde ele alarak literatürdeki boşluğa katkı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, kayısı üretiminde çevresel iyileştirme alanlarının belirlenmesi ve daha sürdürülebilir üretim stratejilerinin geliştirilmesi için karar vericilere destek sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the environmental impacts of apricot production in Malatya were assessed using the Life Cycle Assessment (LCA) approach. Considering Türkiye's leading position in apricot production and Malatya's central role as the county's main production region, a comprehensive evaluation of the environmental performance of the apricot production system is important. The existing literature on apricot-related environmental assessments is limited, and studies that jointly address fresh apricot production, dried apricot production, and different tree age groups within a consistent methodological framework are still limited. Within this context, the aim of this study was to determine the effect of tree age (10, 30, and 60 years) on the environmental burdens per functional unit in fresh apricot production and to compare the environmental impact profiles of sun-drying (sun-dried apricots) and sulphur-drying (sulphured- dried apricots) methods in dried apricot production. The study was conducted in accordance with the ISO (International Standards Organization) 14040 and 14044 standards. LCA modelling and analysis were performed using GaBi software. Background data for upstream processes, including the production of agricultural inputs, energy supply, transport processes and other relevant background activities, were sourced from the Ecoinvent v3.11 database. Impact assessment was carried out using the CML 2001 method, covering the following categories: global warming potential (GWP), abiotic depletion potential (elements and fossil) (ADP), acidification potential (AP), eutrophication potential (EP), human toxicity potential (HTP), freshwater and marine aquatic ecotoxicity potential (FAETP and MAETP), ozone layer depletion potential (ODP), photochemical ozone creation potential (POCP), and terrestrial ecotoxicity potential (TETP). The functional unit was defined as 1 kg of fresh apricot for the fresh apricot system and 1 kg of dried apricot for the dried apricot systems. Fresh apricot production was modelled with a cradle-to-gate system boundary, including orchard establishment (land preparation, irrigation and other infrastructure systems), annual agricultural operations (tillage, fertilization, pesticide application, irrigation, pruning, and harvesting), background processes of inputs (fertilizer and pesticide production, energy use, and transport), and waste management. Dried apricot production was also evaluated using a cradle-to-gate approach for both drying alternatives (sun drying and sulphur-drying). In this thesis, the dried-apricot system starts from the orchard stage, i.e., the production of fresh apricots, and then continues with post-harvest drying steps. The system boundary covers the drying operations, the production and transportation of materials used during drying, and the end-of-life management (disposal) of those materials. For consistency and representativeness, the fresh apricot input used for dried-apricot modelling was based on the 30-year orchard scenario. The life cycle inventory was established by combining primary field data collected from the selected production system with secondary data sources used to model background processes. Primary data were used to represent site-specific agricultural practices and operational parameters, while secondary datasets were used to fill data gaps and represent upstream supply chains in a consistent manner. For fresh apricot production, results indicate that the 30-year orchard scenario generally exhibits the lowest environmental burden per kilogram of product across most impact categories. In contrast, the 10-year and 60-year scenarios show higher per-unit impacts. This pattern suggests that environmental burdens per functional unit are sensitive to productivity dynamics and input intensity across different orchard age stages. While the 60-year scenario shows an increase relative to the 30-year scenario, its impacts remain below those observed for the 10-year scenario, indicating that early-stage orchards may experience comparatively higher per-kilogram burdens due to yield limitations and/or input use patterns. When focusing on climate impact, the GWP values for fresh apricot production were found as follows: 0.16 kg CO₂-eq/kg for the 10-year scenario, 0.13 kg CO₂-eq/kg for the 30-year scenario, and 0.15 kg CO₂-eq/kg for the 60-year scenario. These results highlight that the climate footprint of fresh apricot production is lowest in the mid-age orchard scenario, consistent with the broader outcome observed across most evaluated categories. For dried apricot production, the comparative analysis between the two drying alternatives shows distinct environmental profiles. Based on the GWP indicator, the climate impact of sun-dried apricot was calculated as 0.38 kg CO₂-eq/kg dried apricot, whereas the sulphur-dried apricot resulted in 0.57 kg CO₂-eq/kg dried apricot. Overall, the results show that the sulphur-drying method leads to higher environmental burdens than sun-drying across all assessed impact categories. Overall, this thesis contributes to the literature by assessing Malatya apricot production within a unified LCA framework that captures both the effect of tree age and the choice of drying method. The findings can support decision-makers in identifying environmental improvement opportunities in apricot production and in developing more sustainable production strategies.