Bartın doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky.) ormanlarındaki yapay gençleştirme çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of artificial regeneration of Bartin beech (Fagus orientalis Lipsky.) forests
- Tez No: 315164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bartın Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 7 orman işletme şefliğinde (Ardıç, Sökü, Kumluca, Kocağız, Günye, Hasankadı ve Arıt) 2003-2010 yılları arasında tesis edilen kayın yapay gençleştirme sahalarındaki fidanların gelişimlerini ve yapılan yapay gençleştirme çalışmalarının başarısının incelendiği bu çalışma 2011 yılında yapılmıştır. Bu amaçla, yapay gençleştirme çalışmalarının yapıldığı şefliklerdeki 24 bölmecikten 24 adet deneme alanı seçilmiş ve bu deneme alanlarında çeşitli ölçü ve tespitler yapılmıştır.Bartın bölgesinde yapılan kayın yapay gençleştirme çalışmalarında, gençleştirme başarısına etki eden faktörler tespit edilerek uygulanan faktör analizi sonucunda, 4 adet faktör elde edilmiştir. Analiz sonucunda, yapay gençleştirme başarısı üzerinde etkili olan faktörler sırasıyla; Fizyografik Durum, Toprak Durumu, İklim ve Sosyal Baskı olarak isimlendirilmiştir.Araştırma kapsamında gerçekleştirilen ölçü ve tespitler sonucunda yapay gençleştirme çalışmalarında kullanılan fidanlarda orjin üzerinde durulmadığı, daha sonraki yıllarda yapılan kültür bakımlarının tekniğine uygun yapılmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal baskının yapay ağaçlandırma çalışmalarının başarısını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the determination of success rates of saplings and artificial regeneration in designated artificial regeneration areas and it was conducted in seven forest enterprises administered by Bartın Directorate of Forest Management (Ardıç Sökü,Kumluca, Kocağız, Günye, Hasankadı and Arıt). For this reason, twenty-four different study areas were chosen from twenty four lands and some measurements and studies were carried out in those areas.The research in terms of the success rate of artificial regeneration studies revealed the affecting factors. Those factors determined according to the analyses were physiographic conditions, land status, climate and social pressure.According to the measurements and detections carried out on regenerated beech saplings, the origin of samplings were ignored and cultivation and management of plants were not carried out properly. In addition, social pressure reduced the success rate of artificial forestation.