Bartın ve Devrek doğu kayını (Fagus orientalis lipsky.) ormanlarında meşcere kuruluşları ve grup gençleştirme uygulamalarının başarısını etkileyen faktörler
Stand structures and the factors affecting the success of group natural regeneration practices in Bartın and Devrek oriental beech (Fagus orientalis lipsky.) forests
  1. Tez No: 202929
  2. Yazar: HALİL BARIŞ ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN TUNÇTANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bartın ve Devrek yörelerinde 2001 yılında gerçekleştirilen kayın doğal grup gençleştirme çalışmalarında yetişme ortamı koşullarının, meşcere kuruluş özelliklerinin ve gençleştirme başarısına etki eden faktörlerin incelendiği bu çalışma, 2004-2006 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, 2001 yılında kayında doğal grup gençleştirme uygulamalarının yapıldığı 4 işletme şefliğindeki (Ardıç, Kumluca, Sökü ve Akçasu) toplam 12 bölmecikten, 43 deneme alanı seçilmiş ve bu deneme alanlarında çeşitli ölçü ve tespitler yapılmıştır. Grup gençleştirme alanlarından ve bu alanlara komşu olan meşcerelerden alınan deneme alanlarında; ağaç sayısı, göğüs yüzeyi, sıklık, hacim, yıllık hacim artımı, ağaçların tepe ve gövde formu gibi meşcere kuruluş özelliklerine ilişkin tespitler sonucunda, araştırma alanlarındaki saf kayın ve kayın+göknar karışık ormanlarının doğal gençleştirme koşullarına uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Deneme alanlarında üç yıl süre ile yapılan sayım sonuçlarına göre; metrekaredeki kayın gençliği sayılarının, 2004 yılında 0.04-2.90 arasında, 2005 yılında 0.01-2.46 arasında ve 2006 yılında 0.006-2.10 arasında değiştiği belirlenmiştir. Aynı grup gençleştirme alanlarında bulunan göknar gençliklerinin metrekaredeki sayısı ise; 2004 yılında 0.03-2.13 arasında, 2005 yılında 0.02-1.93 arasında ve 2006 yılında 0.01-1.67 arasında değişmiştir. Bu değerlere göre; 2004-2006 yılları arasında grup gençleştirme alanlarında bulunan kayın ve göknar gençliklerinin sayısında önemli bir azalma olduğu belirlenmiş, ancak bu azalmanın göknar gençliklerinin sayısında, kayın gençliklerine göre daha az gerçekleştiği tespit edilmiştir. Kayın gençliklerinde ortalama boy büyümesi değerleri; 3. yaşta 4.6-9.7 cm, 4. yaşta 6.0- 12.1 cm ve 5. yaşta 6.2-12.9 cm arasında değişmektedir. Gençliklerin kök boğaz çapı gelişimleri ise; 3. yaşta 1.5-5.7 mm, 4. yaşta 2.9-8.4 mm ve 5. yaşta 3.6-10.9 mm arasında değişmektedir. Bu değerlere göre, grup gençleştirme alanlarında bulunan kayın gençliklerinin gelişimlerinin çok düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada, kayın gençliklerinin bazı kalitatif özellikleri ile ilgili olarak yapılan tespitlerde, gençliklerin tepelerinin yıllar itibarıyla yayvanlaştığı ve yaprak renklerinin koyu yeşilden, sarıya doğru değiştiği belirlenmiştir. Meşcere kuruluşlarına, gençlik sayılarına ve gelişme durumlarına göre yapılan bu tespitler sonucunda, grup gençleştirme çalışmalarının başarısız olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında, kayın grup gençleştirme çalışmalarının başarısı üzerinde etkili olabilecek en önemli faktörleri belirlemek için, faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analizi sonucunda gençleştirme başarısı üzerinde, Dış Toprak Durumu, Rakım, Büyüme, Üst Toprak Türü, Tohum Ağacının Tepe Büyüklüğü, Bakı, Üst Toprağın Tuzluluğu, Yamaç Durumu ve Üst Toprağın Reaksiyonu faktörlerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Doğu kayını, grup gençleştirme, meşcere kuruluşu, gençleştirme başarısı, büyüme
Özet (Çeviri)
This study, investigating the effective factors on the stand characteristics, site conditions and success of regeneration practices applied in 2001 at the groups of oriental beech stands in Bartın and Devrek, was carried out in 2004-2006. In this concept, 43 trial sites were selected at 12 departments of 4 forest ranges (Ardıç, Kumluca, Sökü and Akçasu) and various measurements and determinations have been made in these sites. According to the results obtained from the evaluations in the regarding number of trees, basal area, stand density, volume, annual volume increment, crown and stem forms of trees, it was understood that the pure and mixed oriental beech stands in research area were not suitable for natural regeneration practices. It was found that the number of oriental beech seedlings per m2 in the trial sites, varied between 0.04-2.90 in 2004, 0.01-2.46 in 2005 and 0.01-2.10 in 2006. The number of fir seedlings per m2, were found as 0.03-2.13 in 2004, 0.02-1.93 in 2005 and 0.01-1.67 in 2006. As it is seen from these figures that, the numbers of seedlings in trial sites have been decreased year by year. Height growths and root collar diameters of seedlings at the trial sites were measured for three years. The heights varied between 4.6-9.7 cm in the age of 3, 6.0-12.1 cm in the age of 4 and 6.2-12.9 cm in the age of 5. Root collar diameters of seedlings varied between 1.5-5.7 mm in the age of 3, 2.9-8.4 mm in the age of 4 and 3.6-10.9 mm in the age of 5. These figures showed that the growth trends of seedlings in three years were very low. Qualitative characteristics of seedlings were also not in good condition. Seedlings generally had broad and shallow tops and their leaf colours varied from dark green to yellow. The measurements and determinations made on seedlings in three years indicated that natural regeneration practices in research area were not satisfactory level. Factor analysis was implemented to find out the most effective factors on the success of natural regeneration practices in research area. According to the results, the factors of factor analysis, it was found that Soil Cover, Altitude, Growth, Type of Top Soil, Crown Size of Seed Tree, Exposition, Salt Condition of Top Soil, Situation of Aspect and Reaction of Top Soil were the most effective factors on natural regeneration. Key Words : Oriental beech, group regeneration, stand characteristics, regeneration success, growth.