Ultra genişbant dielektrik rezonatör anten tasarımı simülasyonu ve ölçümü
Ultra wideband dielectric resonator antenna design simulation and measurement
  1. Tez No: 315181
  2. Yazar: ARMAĞAN KIRANKABEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektrik elektronik mühendisliğinin insanlığın kullanımına giren hemen her cihazda bir emeği vardır. İletişim alanı elektronik mühendisliğinin temel çalışma alanlarından biridir. Haberleşme sistemleri her geçen gün önem kazanmaktadır. Haberleşme sistemlerinde kullanılan antenlerin boyutları her geçen gün küçülen elektronik parçalar gibi küçülmelidir. Ayrıca antenlerin yüksek frekanslardaki kayıpları da azaltılmalıdır.Dielektrik rezonatör antenler (DRA) küçük boyutları, yüksek frekanslarda verimli çalışabilmeleri, istenen polarizasyon tipine göre tasarımlanabilme yetenekleri, metal antenlere göre daha düşük kayba sahip olmaları gibi özelliklerinden dolayı son zamanlarda anten araştırmalarında önemli yer almaktadırlar. DRA antenlerin bant genişlikleri genel olarak mikroşerit antenlerden büyüktür. Bu antenler, yeni nesil kablosuz iletişim standartlarının birkaçını birden destekleyecek frekans bandında tasarlanabilirler.Bu nedenle son yıllarda araştırmaların bir bölümü empedans bant genişliğini artırmak üzere yoğunlaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında geniş bantlı olan ve basamak yapısına sahip olan bir DRA HFSS simülasyon programı kullanılarak tasarlanacaktır. Bu tasarım üretilecek ve üretilen antenin performansı bir laboratuarda ölçülecektir. Ölçümden elde edilen sonuçlar ile simülasyon sonuçları karşılaştırılacak ve yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Electrical and electronics engineering has an effort in nearly all the devices that enters usage of humans. Communication area is one of the main areas of electronics engineering. Communication systems gain importance day by day. The sizes of antennas which are used in communication systems must get smaller as size of electronic components reduces. In addition, the losses of antennas must be decreased in high frequency regions.Dielectric resonator antennas; (DRA) due to their small sizes, their ability to work efficiently in high frequencies, their ability to be designed according to the desired polarization type, their property of having less loss than metallic counterparts and due to other properties recently play an important part in antenna researchs. The bandwidths of DRA?s are generally wider than microstrip antennas. These antennas can be designed in a frequency bant that supports a few of new generation wireless transmission standards together.For this reason in recent years some of research is focused on increasing impedance bandwidth. In context of this study, a wideband stepped radius DRA is designed using HFSS simulation programme. This design is manufactured and performance of the designed antenna is measured in a laboratory. Results of the measurement and results of the simulation are compared and commented.