Parafenilendiamin ligand molekülünden elde edilen hofmann-tipi konak-konuk bileşiklerinin infrared spektroskopisi ve termogravimetrik yöntemler ile incelenmesi
Infrared spectroscopic and thermo gravimetric study of hofmann-type host-guest compounds provided by ligand molecule paraphenylenediamine
- Tez No: 315180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Hofmann-tipine benzer M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Ni, Cu, Zn, Cd; G = 1,3DiClBz), M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Co, Zn, Cd; G = 1,4DiClBz) ve M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Ni, Cu, Cd; G = CPN) konak-konuk bileşikleri kimyasal yollardan ilk kez elde edilmiştir. Elde edilen konak-konuk bileşiklerinin infrared spektrumları, ligand molekülünün, Ni(CN)4-2 iyonunun ve konuk moleküllerin titreşim dalga sayıları FTIR spektrometresi ile (4000 - 50) cm-1 spektroskopik bölgesinde kaydedilmiştir. Bileşiklerin termal davranışları Termogravimetri (TG), Diferansiyel Termal Analiz (DTA) ve Diferansiyel Termogravimetrik Analiz (DTG) ile incelenmiştir. Sonuç olarak elde edilen bileşiklerin Hofmann-tipi bileşiklere benzer yapıda oldukları ve bu yapıların metal (M) atomuna bağlı parafenilendiamin (PPD) ile |M-Ni(CN)4|? polimerik tabakalardan meydana geldikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, similar to Hofmann-type, formulated as M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Ni, Cu, Zn, Cd; G = 1,3DiClBz), M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Co, Zn, Cd; G = 1,4DiClBz) and M(PPD)Ni(CN)4.2G (M = Mn, Ni, Cu, Cd; G = CPN) host-guest compounds have been firstly obtained chemically. The vibrational wave numbers of ligand molecule and Ni(CN)42- ion and guest molecules have been recorded by FTIR spectrometer in the spectroscopic region of (4000-50) cm-1. The thermal behaviors of these compounds have been investigated by Thermal Gravimetric Analysis (TG), Differential Thermal Analysis (DTA) and Differential Thermal Gravimetry (DTG). The results show that these compounds are similar in structure to Hofmann-type compounds and it has been observed that structures consist of polymeric layers |M-Ni(CN)4|? and the paraphenylenediamine molecule has bounded to the metal atom (M).