Arama motorlarında kullanılan arama robotu mimarilerinin incelenmesi ve url atama için yeni bir yaklaşım sunulması
The analysis of the architectural design of search engines that are used in search robots and introducing a new approach for assigning url
- Tez No: 315203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Arama Motorlarında Kullanılan Arama Robotu Mimarilerinin İncelenmesi ve URL Atama İçin Yeni Bir Yaklaşım Sunulması, T.C. Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Günümüzde her gün katlanarak büyümeye devam eden internetteki web sayfaları, insanların bilgi üretmedeki hızını gösterir olmuştur. Üretilen bu bilgi miktarı o kadar büyük seviyelere ulaşmıştır ki aranılan doğru bilgiye ulaşmak imkânsız bir hal almıştır. Doğru bilgiye ulaşmak için ortaya konulan yöntemlerden biride arama motorlarıdır. İnsanlara aradıkları bilgiyi bulmalarında yardımcı olmuştur. Arama motorları, web sayfalarını bulmak ve içeriklerini öğrenmek için arama robotlarını kullanırlar. Web botları sayfaların içeriklerini tarar ve ziyaret edilecek başka sayfaları indekslerler.Bu tez kapsamında arama robotu mimarileri incelenmiş ve bir sonraki ziyaret edilecek adresin bulunmasında daha popüler olan adresin seçimine öncelik veren bir model geliştirilmiştir.Bu tez 2012 yılında yapılmıştır ve 71 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, The analysis of the architectural design of Search Engines that are used in Search Robots and introducing a new approach for assigning URL, T.C. Maltepe University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Computer Engineering.Nowadays, the number of web sites on the internet that keep on growing increasingly has begun to indicate the speed of people to generate information. The amount of information produced has reached such a huge amount that it has become impossible to find out the right information. One of the methods that have been put forwarded to reach the right information is Search Engines. They help people to find the information they look for. Search Engines usually make use of Search Robots to find the web sites and learn their contents. Web robots scan the contents of the web sites and index the other ones that will be visited.In the light of this thesis, the architectural establishments of Search Robots have been examined and a specific model that prioritizes the choice of popular web address in finding the visited web address has been developed.This thesis has been completed in 2012 and consists of 71 pages.