Environmental sound database design and implementation
Çevresel ses veri tabanı tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 490208
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, çevresel ses tanıma amaçlı“Bir Çevresel Ses Veritabanı Tasarımı ve Uygulaması”önerilmektedir. Çevresel ses tanıma son yıllarda öne çıkan bir konu haline geldi ve güvenlik sistemlerinde, robot navigasyonunda, internet arama motorlarında ve daha pek çok alanda kullanılabilmektedir. Çevresel sesleri tanımak için önceden tanınması gereken sesleri içeren bir veritabanı oluşturmak gereklidir. Ses veritabanı geliştirme, tüm çevresel ses tanıma görevlerinin ilk aşamasıdır. Bu çalışmada ilişkisel veritabanı sistemine dayalı bir veritabanı tasarlanmıştır. Şimdiye kadar tasarlanmış ve kullanılan ses veritabanları, işletim sisteminin dizin ve dosya sisteminde oluşturulmuştur. İlişkisel veri tabanı kullanılarak ilk kez bir ses veritabanı sistemi oluşturulmuştur ve bunda SQL'den (Yapılandırılmış Sorgu Dili) yararlanılmıştır. Veritabanı tasarımından sonra veritabanına, örnek sesler yüklenilmiş, masaüstü uygulaması olarak bir GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) ve internet üzerinden erişmek için bir web arayüzü tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes“An Environmental Sound Database Design and Implementation”for environmental sound recognition. Environmental sound recognition has become a hot topic in recent years. Environmental sound recognition can be used in security systems, in robot navigation, in internet search engines and more. It is necessary to establish a database which comprises the sounds to be recognized in advance to be able to recognize the environmental sounds. Sound database development is the first stage of all environmental sound recognition tasks. In this study, a database based relational database system is designed.. The sound databases designed and used so far are all constructed on the directory and file system of the operating system. For the first time, a sound database system was constructed using relational database and SQL (Structured Query Language) was used. After database design, the example sounds was loaded, a GUI (Graphical User Interface) as a desktop application and a web interface for accessing over internet was designed.