Komsamolskoe sahası ve yerinde petrol miktarı tahmini
Komsomolskoe oil field and estimation of its oil in place
- Tez No: 315230
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
2005 yılında KomMunay şirketi tarafından devletten kiraya alınarak işletim devam etti. Şu ana kadar Komsomolskoe sahasında araştırma çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar sonucunda yeni verilerle eski veriler karşılaştırarak sahayla ilgili analiz yapıldı ve sahanın jeolojik yapısıyla ilgili yeni bilgi edinildi. 1986 yılında karot incelemesi yapıldı. J-I üretim zonunun genel ortalama özelliğine bakacak olursak, laboratuvar analizlerine göre gözeneklilik %16.7, geçirgenlik 28.88md ve Hidrokarbon doymuşluğu %63.49 olarak bulundu. J- II üretim zonunu ancak 9 nolu kuyudan alınan karot analizi temsil etmektedir. Analiz sonuçlarına göre ortalama gözeneklilik değeri %15.5'e, geçirgenlik 3.67md'ye ve hidrokarbon doymuşluğu %60.4'e eşittir.Materyal denge denklemi doymuş veya doymamış rezervuar için yerinde petrol miktarı hesabını yapmada yardımcı olur. Komsomolskoe sahası bir doymamış petrol rezervuarına sahiptir. Bu yüzden çalışma tezimizde doymamış rezervuar için yerinde petrol miktarı tahmin yöntemi uygulanmıştır.Sonuç olarak, bizim çalışma ve hesaplamalarımıza göre yerinde petrol miktarı 16.8 milyon ton ve kurtarım oranı %1.8 çıkmıştır.Tezde kullanılan yönteme göre, basıncın kabarcık noktası basıncına düşmesi durumunda, toplam üretilebilir petrol miktarı 1.02 milyon ton ve kurtarım oranı %6.1 olarak tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Komsomolskoe field was discovered in 1984, and is located in Mangistau region of Mangistau oblast. The structure was detected as a result of seismic surveys carried out in 1977 ? 1978. The oil content is connected with terrigenous deposits of upper and middle Jura (J-I and J-II). Four productive formations (A, B, C and D) were distinguished in J-I. The report ?Oil reserves of Komsomolskoe field? was approved in 1987, the field was in suspension until 2005. At 2005 Komsomolskoe field rented by KomMunay to produce HC (hydrocarbon) and for further development.The reservoir of Komsomolskoe field is undersaturated reservoir. In this thesis we estimated the oil in place for this undersaturated reservoir. The general material balance equation was used to estimate the oil in place in Komsomolskoe field. The original oil in place was determined to be 16.8 million ton.According to the method used in this thesis estimated total oil production is 1.02 million ton and recovery factor is %6.1 if the pressure decrease until the bubble point pressure.