Elazığ yöresinde yetişen dut, kızılcık, kiraz ve ceviz meyvelerinin antioksidan kapasiteleri ve bazı deney modellerinde oluşturulan oksidatif stres üzerine etkilerinin incelenmesi
Antioxidant capacities of mulberry, cranberry, cherry and walnut fruits that are grown in Elazig region, and the examination of their effects on oxidative stress in some experimental models
  1. Tez No: 315459
  2. Yazar: SEVİNÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, beslenme açısından yaygın bir kullanım alanına sahip olan, dut, ceviz, kiraz ve kızılcık meyvelerinde bazı fitokimyasal analizler yapıldı ve bu meyvelerin maya hücresi ile sıçan dokularında H2O2 ve CCl4'ün toksititesine karşı biyolojik etkileri araştırıldı. Analiz sonuçlarına göre, flavonoid içeriği en yüksek olan meyvenin karadut, lipofilik vitaminler ve fitosterol içeriği en fazla olan meyvenin ise kızılcık olduğu belirlendi. Şeker içeriğinin ise dut meyvelerinde daha yüksek olduğu tespit edildi. İn vitro deney sonuçlarına göre, standart Saccharomyces cerevisiae kültürüne H2O2 ilave edilmesi sonucu palmitik (16:0), stearik (18:0), palmitoleik (16:1, n-7) ve oleik (18:1, n-9) asitlerin düzeylerinde artışlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, in terms of nutrition, some phytochemical analysis were performed in mulberry, walnut, cherry and cranberry fruits which have a widespread use, and biological effects of these fruits on H2O2 and CCl4 against toxicity in yeast cells and rat tissues were investigated. According to the results, the highest flavonoid content has been found in black mulberry, and the highest lipophilic vitamins and pyhtosterol content has been in cranberry. Mulberry fruits were found to be higher in sugar content. In the test results of In vitro, when H2O2 was added to the standard Saccharomyces cerevisiae culture, the increase in palmitic (16:0), stearic (18:0), palmitoleic (16:1, n-7) and oleic (18:1, n-9) acids were observed.