Developing a decision support system using hec-ressim model for operation of yuvacik dam reservoir
Yuvacik baraji'nin rezervuar işletmesi için hec-ressim modeli kullanilarak karar destek sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 315510
  2. Yazar: GÖKÇEN UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ŞENSOY ŞORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Su kaynaklarının etkin yönetimdeki kararlar, sürekli artan dünya nüfusu ve su ihtiyacından dolayı giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu kararlar, kapsamlı ve birbiri ile entegre yönetim stratejileri gerektirmektedir. Karar destek sistemleri günümüzde, su kaynakları yönetiminin iyileştirilmesinde kullanılan bir araçtır.Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan 258 km2'lik drenaj alanına sahip Yuvacık Baraj Havzası, dik topoğrafyası, ılıman ve yağmurlu iklimi ile yüksek bir taşkın potansiyeline sahiptir. Ayrıca, havza yükseliğinin 80 ? 1548 m arasında değişmesi nedeniyle önemli bir kar erime katkısı bahar ayları boyunca nehir akımlarını beslemektedir. 1.5 milyon nüfuslu Kocaeli şehrinin 142 hm3 olan yıllık su ihtiyacına rağmen 51.2 hm3'lük nispeten küçük bir hacme sahip Yuvacık Barajı'nın etkili bir şekilde işletilmesi ilgi çekici bir görevdir. Bu çalışmanın motivasyonu mansap taşkın riskini fazlasıyla arttırmadan şehre gerekli olan su miktarını sağlamaktır. Kurak yaz aylarında kesintisiz bir şekilde su temin edebilmeleri için gerekli tedbirleri almak amacıyla, işletmecilerin, taşkın kontrol seviyelerini geçip, taşkın riskini arttırarak işletme yapmaları gerekmektedir.Rezervuar simulasyon modeli olarak HEC-ResSim seçilmiştir. Çalışma, uzun dönem günlük su teminini ve kısa dönem saatlik taşkın koruma amaçlarını gözeten işletme çalışmaları olarak iki ana işletmeye ayrılmıştır. Günlük kararlar için 2007 ? 2011 verileri kullanılarak üç farklı yaklaşım (mevsimsel deşarj kontrolü, değişken hedef eğri ve çekilme eğrisi ile deşarj) test edilmiş ve tüm yaklaşımların avantajlı taraflarını alan kombinasyon metodu en uygun simulasyon modeli olarak seçilmiştir. Saatlik kararlar ise kısa dönem taşkın yönetimi için öncül deşarj uygulamaları ile geliştirilmiştir. Temel fikir sayısal hava tahmin verisine bağlı akım tahminlerinin kullanılarak öncül deşarjların uygulamaya konulmasıdır. Deşarj kararları, çıkış hidrografları ve rezervuar seviyeleri analiz edilerek bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, 2012 Mart-Haziran dönemi için örnek bir gerçek zamanlı işletme çalışması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decisions for the effective management of water resources are getting more important due to continuously increasing population and water demand of the world. These decisions require comprehensive and integrated management strategies. One tool that is used to improve water resources management nowadays is decision support systems.Yuvacık Dam Basin, located in the Marmara region of Turkey with 258 km2 drainage area, has high flood potential due to its steep topography, mild and rainy climate. Moreover, a considerable snowmelt contribution feeds the streamflow during spring since the elevation ranges between 80-1548 m. Effective operation of Yuvacık Dam Reservoir is a challenging task due to its relatively small reservoir capacity with 51.2 hm3 despite the annual need of 142 hm3 water demand for city of Kocaeli with a population of 1.5 million. The main motivation of the study is to provide the necessary amount of water without excessively increasing the risk of downstream flooding. The operators need to exceed flood regulation zones increasing the flood risk to take precautions for drought summer periods in order to supply water without any shortage.HEC-ResSim is selected as the reservoir simulation model. The study is divided into two basic operations; long term operation for daily water supply and short term operation for hourly flood protection purposes. Three different approaches (i.e. seasonal release control, variable guide curve and recession curve release) are tested using 2007-2011 data and the combined method that takes the advantages of all approaches is selected as the most suitable method for daily decisions. Hourly operation strategies are also developed applying pre-releases for short term flood operation. The basic idea is to put pre-releases into operation using numerical weather prediction based streamflow forecasts. The release decisions, outflow hydrographs and reservoir levels are analyzed to develop a decision support system. A real time operation of the reservoir is also conducted as a case study for 2012 March ? June season.