Paladyum ile aktifleştirilmiş sba-15 türü katalizörlerin sentezi, karakterizasyonu ve kinetik uygulaması
Synthesis, characterization and kinetic application of activated with palladium sba-15 type catalysts
- Tez No: 315511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YEŞİM GÜÇBİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, SBA-15 destekli PdO katalizörleri Doğrudan Hidrotermal Sentez (DHS) ve Yaş Emdirme (IMP) isimli iki farklı metot ile sentezlenerek N2 Adsorpsiyon/Desorpsiyon, XRD, SEM, CO Kemisorpsiyon, TPR analizleri ile karakterize edilmiştir. Analiz sonuçları tüm numunelerin SBA-15 tipi katalizörlerin karakteristik yapısına sahip olduğunu kanıtlamıştır. DHS metodu ile sentezlenen katalizörlerde kuvvetli asidik koşullar sonucunda oluşan PdO kristallerinin katalizörlerin dış yüzeylerinde kümelendiği, IMP metodu ile sentezlenen katalizörlerde ise paladyum oksit parçacıklarının çoğunlukla gözeneklerin içinde dağıldığı ve amorf silika duvarlara gömüldüğü ve yüksek paladyum yüklemelerinde yapı bozulmalarının IMP katalizörleri için DHS katalizörlerine oranla daha belirgin olduğu görülmüştür. IMP katalizörleri ile karşılaştırıldığında (>626,0 m2/g, >0,93 cm3/g), DHS katalizörleri daha yüksek BET yüzey alanı (>763,2 m2/g) ve gözenek hacmine (>0,97 cm3/g) sahip olduğu görülmüştür. Katalizörlerin aktiviteleri gaz fazında oksidatif etil asetat üretimi reaksiyonunda denenmiş ve optimum dönüşüm ve verim değerleri %3PdO-SBA-15-IMP katalizörü ile O2/etanol molar oranı 0,5 ve reaksiyon sıcaklığı 250 ?C iken 0,680 ve %24,8 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, SBA-15 supported PdO catalysts were synthesized by two different methods, namely, Direct Hydrothermal Synthesis (DHS) and wet impregnation (IMP) and characterized by the N2 Adsorption/Desorption, XRD, SEM, CO Chemisorption and TPR analysis. According to the analysis results, it was proved that all samples had the characteristic structure of SBA-15 type catalysts. It was seen that PdO crystals were formed on the outside surfaces of the DHS catalysts under strongly acidic conditions, palladium oxide particle were mostly dispersed in the pores of the IMP catalysts and embedded in their amorphous silica walls and structure deterioration was more pronounced for the IMP samples than the DHS sample at high palladium loadings. The DHS samples were found to have higher BET surface areas (>763.2 m2/g) and higher pore volumes (>0.97 cm3/g) compared to the IMP samples (>626.0 m2/g, >0.93 cm3/g). The activities of the catalysts were tested in the gas phase oxidative production of ethyl acetate. The optimum conversion and ethyl acetate yield values were obtained with the %3PdO-SBA-15-IMP catalyst as 0.680 and %24.8 at a while O2/ethanol molar ratio of 0.5 and a reaction temperature of 250 ?C.