Urazolün proton transfer tepkimelerinin ab initio moleküler orbitalyöntemleri ile incelenmesi
The investigation of the proton transfer reactions of urazol by ab initio molecular orbital theory
  1. Tez No: 315568
  2. Yazar: ŞABAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLARA ÖZBAKIR IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada urazolün proton transfer tepkimeleri ab initio moleküler orbital yöntemi ile incelenmiştir. Geometri optimizasyonları B3LYP/6-311++G** düzeyinde DFT (yoğunluk Fonksiyonel Teori) yöntemi kullanılarak incelendi. Çözücü- çözünen etkileşimleri SCRF ( Self-Consistent Reaction Field) yöntemi ile değerlendirildi. Burada SCRF modeli olarak SCI-PCM (Self-Consistent Isodensity Polarized Continuum Model ) modeli kullanıldı. Tüm SCRF hesaplamaları, kloroform (?=4.9), metanol (?=32.63) ve su (?=78.39) dielektrik sabitli çözücüler içinde yapıldı. Her bir tepkimenin tepkenleri, geçiş halleri ve ürünlerine ait geometrik yapılar optimize edildi. Optimize edilmiş geometrilerin gerçek minimum noktası olup olmadığı, yine aynı düzeyde yapılan frekans hesaplamalarıyla tespit edildi. Sonuç olarak, hesaplanan DG ve DG değerlerine bakıldığında gaz fazında ve diğer çözücü fazlarında proton transferinin en kolay olduğu tepkime 1-GH-2a tepkimesidir. Urazolün en kararlı yapısının 1 yapısı olduğu görülmüştür. Daha sonra sırasıyla kararlılık sıralaması 2a,2b,3b.3a ve 3c şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the proton transfer reactions of urazol investigate by ab initio molecular orbital theory. The proton transfer reaction was investigated using DFT (Density Functional Theory) method at the B3LYP/6-311++G** level in the gas phase and solvent phase. The solute-solvent interaction was evaluated using the self-consistent reaction field (SCRF) method, which is based on the self-consistent isodensity polarized continuum model (SCI-PCM). The reaction field calculation was carried out for chloroform (?=4.9), methanol (?=32.63) and water (?=78.39). Geometric structures for reactants, transition states and products of each reaction were optimized to confirm that these structures were indeed the true energy minima, we calculated the vibratonal frequenies which were real at same level. As a result, by looking at the calculated relative free energies (dg) and activation free energy barriers (dg*) for the proton transfer reaction is the easiest by reaction of 1-TS-2a. The easiest stability tautomer of urazol is 1.