Türkiye'deki bazı yerel koyun ırklarının prp genotipleri ile post karakterleri arasındaki korelasyonun incelenmesi
Investigation of corelation between prp genetoype and coat colour characteristics of some native sheep breeds in turkey
- Tez No: 315613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de yetiştiriciliği yapılan dört yerel koyun ırkının (Bandırma, Sakız, Morkaraman ve Kıvırcık) PrP genotipleri ve post rengi karakterleri arasındaki korelasyonu araştırmaktır. Bandırma koyun ırkına ait 54 ve Sakız koyun ırkına ait 32 örnek kullanılmıştır. Genotipleme için PCR-RFLP yöntemi kullanılmış ve elde edilen genotip verisi GenAlex programı kullanılarak analiz edilmiştir. Literatürden elde edilen Morkaraman (34 örnek) ve Kıvırcık (42 örnek) ırklarının allel ve genotip frekansları ile birlikte dört ırka ait genotipik veri Arlequin grogramı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Benzer fenotipe sahip ırkların (Bandırma ve Sakız) benzer PrP genotipleri ve farklı fenotipe sahip ırkların (Morkaraman ve Kıvırcık) farklı PrP genotipleri sergilemesi, PRNP geni ile post rengi karakterleri arasında bir korelasyon olabileceğini göstermekle beraber, post rengi karakterleri ve PrP genotipleri arasında doğrudan ilişki kurmak zordur.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to investigate the corelation between PrP genotype and coat colour characteristics of four native sheep breeds (Bandırma, Sakız, Morkaraman and Kıvırcık) in Turkey. 54 specimens of Bandırma and 32 specimens of Sakız sheep were used. For genotyping PCR-RFLP analysis was used and the data were analysed using GenAlex software. With the allele and genotype frequencies of Morkaraman (34 specimens) and Kıvırcık (42 specimens) sheep from literature, genotypic data belonging to four sheep breeds were compared using Arlequin software. Although displaying that breeds with similar phenotypes (Bandırma and Sakız) have similar PrP genotypes and that breeds with different phenotypes (Morkaraman and Kıvırcık) have different PrP genotypes may show a correlation between PRNP gene and coat colour characteristics, it is difficult to establish a direct relationship between coat colour characteristics and PrP genotypes.