Otomatik mrg değerlendirmesi ile alzheimer hastalığı tanısı
Diagnosis of alzheimer?s disease by automatic mri inspection
  1. Tez No: 315614
  2. Yazar: SELÇUK ORHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, temel bileşenler analizi ve destek vektör sınıflandırıcısı gibi yöntemler incelenmiş, bu yöntemler ışığında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) değerlendirmesi ile Alzheimer hastalığı tanısı koymak için bir yazılım geliştirilmiştir.Çalışmada, Alzheimer hastası ve sağlıklı bireylerin MRG görüntüleri temel bileşenler analizi ve destek vektör sınıflandırıcısı yardımı ile analiz edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma duyarlılığı tüm beyin göze alındığında %74, analiz hippocampus bölgesi ile sınırlandırıldığında ise %79 olarak bulunmuştur. Sonuçlar, geliştirilen yazılımın etkin olduğunu ve destek vektör sınıflandırıcısının hastalık teşhisinde umut verici bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, methods like principal components analysis and support vector machines were studied and a software was developed for detecting Alzheimer?s disease using Magnetic Resonance Imaging (MRI) scans.In the study, MRI images of Alzheimer patients and cognitively normal subjects were analyzed and classified by principal component analysis and support vector machines. Classification accuracy was 74% when the whole brain was included. Accuracy increased to 79% when analysis restricted to hippocampus. Results showed that the developed software is efficient and support vector machine is a promising tool for disease diagnosis.