Öyküsünde 'enürezis nokturna'sı olanların psikiyatrik hastalıklarla ilişkisi
  1. Tez No: 31565
  2. Yazar: ERDOĞAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada EN'nin normal popülasyonda % 15.1 oranında olduğu bulunmuştur. Erkeklerde kızlara oranla EN görülme sıklığı iki kat daha yüksektir. Sosyodemografik özellikler açısından evde ve okulda dayağın EN tanısı alma ile ilişkisi olduğu saptanmıştır. EN tanısı alma ile psikiyatrik semptomlara sahip olma arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu görülmektedir. Tüm bu bulgular literatürle karşılaştırılmış olup bu konuya önem verilmesi gerektiği ve psikiyatri, çocuk ve üroloji kliniklerince birlikte değerlendirilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY In this study, the ratio of EN has been found 15.1 % in general population. EN is twice more common in males than in fameles. As far as the sociodemographic subjects are concerned it has been found that the beating in the school and at home were related with EN. It has been found that there is positive relationship between psychiatric symptoms and EN. All data were evaluated within the framework of the relevant literature. Consequently, it has been suggested that the issue should be given importance and it shoud be taken into consideration by psyhiatry, pediatry and urology clinics.