Geç luteal evre disforik bozukluğu ve psikiyatrik hastalıklarla ilişkisi
  1. Tez No: 31566
  2. Yazar: BAHAR ŞENVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada GLEDB'nun normal populasyonda 18-40 yaş arası en az ilkokul mezunu kadınlarda sıklığı araştırılmış ve bu oran % 28.77 bulunmuştur. Sosyodemografik özellikler açısından düşük eğitimli olma ve düşük gelir düzeyine sahip olmanın GLEDB tanısı alma ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik hastalıkların semptomlarına sahip olma ve GLEDB tanısı alma arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu görülmektedir. Tüm bulgular literatürler ışığında değerlendirilmiş, konuya dikkat çekilmesi ve jinekoloji-psikiyatri kliniklerince ortak değerlendirmeye alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY This is a study on the LLPDD prevalence in normal women aged 18-40 who received primary school education. The ratio has been found 28.77 %. As far as the sociodemographic characteristics of subjects are concerned, it has been found that low education level and low economic level were related with LLPDD. It has also been found that there is a positive relationship between LLPDD and psychiatric symptoms. All data were evaluated within the framework of the relevant literature. As a result it has been suggested that the issue should be given importance and that it should be taken into consideration by both gynecology and psychiatry clinics.