Katı yakıtların gazlaştırılması ve enerji dönüşümlerin modellenmesi
Gasification of solid fuels and energy conversion modelling
  1. Tez No: 315674
  2. Yazar: BABAK KEİVANİ BOSTANABAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Petrol kaynaklarının tükenmekle olduğu günümüzde tüm enerji kaynaklarının verimli ve doğayı kirletmeden kullanılması önem kazanmıştır.bu amaçla fındık kabuğu, ağaç parçaları, kömür, zirai tarım hasat artıkları gibi normalde değerlendırılmıye hidrokarbon kaynaklarını gazlaştırma ile ekonomik olacak kullanılabilir. Artan doğal gaz fiyatları ve global ısınma konusundaki endişeler, alternatif enerji kaynakları ve karbon dioksit emisyonunu azaltma konusundaki araştırmaları güdülemiştir. Kömür gazlaştırma ile güç üretimi için SETS(Sorbent Enerji Transfer Sistemi) reform prosesi, bu sorunları yönetmek için bir yol olarak önerilmiştir.bu yol bir alternatif enerji kaynağı ve karbon dioksitin %100 ayırmasını sağlıyor.Bu tezde bio atıklar, kömür gibi yakıtların temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılmasi için gerekli adımları incelenmiştir. Bu tezin amaçı Aspen Plus`ı kullanarak titiz malzeme ve enerji dengelerini yürütmeğe kömür gazlaştırma sürecini simüle etmektedir. Bu simülasyonun sonuçları sürecin bütün maliyet hesaplama yapmasında ve enerji üretim maliyeti tahmin etmek için kullanılır.Simülasyon sonuçları, prosesin ekipman boyutları için kullanılır ve prosedürün bir ekonomik değerlendirilmesini yapılır. Tüm Aspen Plus simülasyonları ve ekonomik değerlendirmeler bu değişiklilerin her biri için yapılmıştır ve bunların sonuçları bir biri ile karşılaştırılmıştır..Bu çalışmanın nihayi sonuçları elektriğin cari maliyetleri ve diğer enerji üretim yöntemlerin maliyetler ile karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the depletion of oil resources, efficient use of the energy source and without polluting has gained importance.For this purpose, nutshell, wood chips, coal, farming agricultural crop residues as would normally be assessed, with the gasification of hydrocarbon resources will be used economically. Concerns regarding escalating natural gas prices and global warming have motivated the search for alternative energy sources and for a method to reduce carbon dioxide emissions. Coal gasification with SETS reforming process for power production has been proposed as a means to handle both of these issues. these issues in that it provides an alternate energy source and 100% carbon dioxide sequestration.In this thesis, for fuel such as biowaste and coal, were the necessary steps to be used of clean energy source has been studied. The purpose of this thesis is to simulate coal gasification process using AspenPlus to perform the rigorous material and energy balances. The results of this simulation are used to carry out a complete economic evaluation of the process and estimate the overall cost of energy production.The simulation results were used to size process equipment and carry out an economic evaluation of the procedure. Complete AspenPlus simulations and economic evaluations were carried out for each of these modifications, and their results were compared with one another. The final results of this study are compared with the current cost of electricity and the costs of other energy production methods.