Removal of olefins through adsorption from waste C8 ? C16 saturated hydrocarbon mixture
Atık C8 ? C16 doymuş hidrokarbon karışımı içerisinde bulunan olefinlerin adsorpsiyon yöntemi ile uzaklaştırılması
  1. Tez No: 315680
  2. Yazar: HATİCE TEPEERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde atık C8 ? C16 doymuş hidrokarbon karışımından, olefinlerin adsorpsiyon yöntemiyle uzaklaştırılması incelenmiştir. Yapılan çalışma, ön denemeler, kesikli ve sürekli sistem denemeleri olmak üzere üç grupta gerçekleştirilmiştir. Adsorbent olarak yüksek yüzey alanı ve katyon değiştirme kapasitesine sahip doğal adsorbentler olan kil ve zeolitlerin yanı sıra modifiye killer kullanılmıştır. Çalışmada kullanılanılan modifiye killer endüstriyel olarak, asit aktivasyonu ve organik katyonlarla iyon değişimi yöntemi ile elde edilen killerdir.Yapılan ön denemelerle, karışımdan yüksek oranda olefin uzaklaştırabilen adsorbentler seçilmiş ve bu adsorbentlere karakterizasyon analizleri yapılmıştır. Seçilen adsorbentlerle, kesikli sistemde kinetik ve izoterm çalışmaları yapılmıştır. Kesikli sistem denemelerinde tüm adsorbentlere aynı koşullar altında, su ceketli bir karıştırıcıda, sabit hızda ve sıcaklıkta, önceden belirlenmiş olan bir süre boyunca, karıştırma işlemi uygulanmış ve adsorpsiyonun dengeye gelme süresi belirlenmiştir. Adsorpsiyon kinetiğinin Yalancı 2. Mertebeden Adsorpsiyon Modeli'ne uyduğu gözlenmiştir. İzoterm çalışmalarında ise adsorbent miktarının etkisi incelenmiştir. ADS-8 kodlu asit aktive kil ile % 80 olefin uzaklaştırılması sağlanmıştır.Sürekli sistem denemelerinde, uygun adsorbentlerle su ceketli bir kolonda çalışılmıştır. Hidrokarbon karışımının adsorbent ile temas süresi, akış hızı, kolonun yatak yüksekliği ve sıcaklık parametreleri incelenmiştir.Kolon çalışmaları ile % 69'un üzerinde olefin uzaklaştırılması mümkün olmasına rağmen, yatak çok hızlı doygunluğa ulaşmıştır. Bu nedenle, bu yöntem endüstriyel uygulamalar için uygun değildir. Gelecek çalışma olarak, yüksek sıcaklık methodu tercih edilmiştir. Bir ön çalışma olarak da, kolon deneyleri yüksek sıcaklıkta tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of olefins from waste C8 - C16 saturated hydrocarbon mixture by adsorption method was investigated. The work included preliminary testing, batch and continuous system experiments. Due to the high surface area and cation exchange capacity, natural clays and zeolites were used as adsorbents. Also, the commercially modified clays that are actually acid activated and/or organo clays were used in this study.The adsorbents having highest affinity to olefins were selected through the preliminary experiments and characterization analyses were applied to those adsorbents. Batch kinetic and batch isotherm experiments were conducted with adsorbents selected. During the experiments, temperature and stirring rate were kept constant and experiments were carried out in a jacketed vessel by using a magnetic stirrer for certain time intervals. At the end of the experiments, the time required for the equilibrium was determined. The adsorption kinetic was found as pseudo 2nd order adsorption model. In batch isotherm experiments, effect of amount of adsorbent was examined. 80% of olefin removal was achieved with ADS-8 that is acid activated clay.In the continuous system, column experiments were done with proper adsorbents in a jacketed column. Contact time, the bed height, temperature and flow rate were examined.Although it was possible to remove the olefins up to 69 % by column studies, the bed was saturated very rapidly. Therefore, it was concluded that the method is not suitable for the industrial applications and a high temperature method is offered as a future work. As a preliminary work, column experiments were repeated at high temperature.