Sayısal görüntü iyileştirme algoritmalarının geliştirilmesi ve bu algoritmaların gerçek zamanlı gömülü sistemlerde gerçeklenmesi
Development of digital image enhancement algorithms and implementation of the developed algorithms on embedded real systems
  1. Tez No: 315682
  2. Yazar: OZAN TEKDUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sayısal görüntü işleme uygulamaları günümüzde birçok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Havacılık ve uzay sanayi, tıp, meteoroloji, jeoloji, parçacık fiziği, tüketici elektroniği vb. gibi pek çok ve farklı disiplinlerde, değişik amaçlar için sayısal görüntü işleme tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, gerçek zamanlı, sabit veya hareketli resimler üzerinde görüntü işleme ve iyileştirme algoritmaları uygulanmıştır. Karşıtlık iyileştirme, histogram hesaplama, kenar belirleme, hareket tespiti ve gürültü azaltma gibi uygulamalar ALTERA DE2-70 FPGA geliştirme kartı üzerinde çalıştırılmıştır. Tasarım dili olarak VERILOG kullanılmıştır. Analog NTSC kompozit video bilgisi sayısallaştırılarak FPGA donanımına aktarılmış, görüntü üzerinde geliştirilen algoritmalar uygulanmış ve sayısal bilgi 640x480@60Hz çözünürlüğünde analog formata çevrilerek VGA monitöre gönderilmiştir.Çalışmanın amacı gerçek zamanlı görüntü işleyen gömülü sistemler için algoritmalar geliştirmek ve bu algoritmaların FPGA üzerinde gerçeklenebildiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Digital image processing applications are effectively used in countless different areas in today?s world. Many different disciplines like aerospace industry, medical science, meteorology, geology, quantum physics, consumer electronics etc. use digital image processing techniques for different purposes.In this thesis image processing algorithms are applied on still and moving pictures. Contrast enhancement, histogram calculation, edge detection, motion detection and noise reduction algorithms are successfully implemented on ALTERA DE2-70 FPGA development and education board. VERILOG hardware description language is used in code design. Analog NTSC composite video data is digitized and transferred to FPGA, algorithms are applied in FPGA and the enhanced-processed digital image is converted to 640x480@60Hz analog format. A VGA monitor is used to display the achieved results.The main goal of the work is to develop algorithms for embedded real time image processing systems, and to realize these developed algorithms on FPGA.