1.3 kw gücünde dahili mıknatıslı bir senkron motorun analizi, tasarımı ve gerçeklenmesi
Analysis, design and manufacturing of a 1.3 kw interior permanent magnet motor
  1. Tez No: 315728
  2. Yazar: OĞUZHAN OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, kritik uygulamalar için tasarlanmış yüzeyden mıknatıslı bir servomotor referans olarak alınmış ve benzer moment seviyelerinde, daha yüksek moment yoğunluğuna sahip, yüksek hızlara çıkabilen dahili mıknatıslı özel bir servomotor tasarımı yapılmıştır. Referans motora ait stator yapısında hiçbir değişiklik yapılmamış, sadece rotor yapısında değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bir çok farklı türde dahili mıknatıslı motor topolojisi kullanılarak her birine ait analiz sonuçları elde edilmiş ve kriterler açısından en iyi sonucu veren topolojiye ait prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Prototip üretimi gerçekleştirilen servomotor laboratuvar ortamında oluşturulan deney düzeneği kullanılarak test edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilmiş olan vuruntu momenti, zıt EMK ve çıkış momenti gibi veriler üretilen prototip için deney düzeneğinde test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Son olarak doğrulanan prototip referans motor ile karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, designed motor for critical applications was taken as a reference and redesigned at same power ratio as a interior permanent magnet motor. There is not any changes at stator of the reference motor. The only difference between reference motor and new design is rotor structure. So that comparison between two different designs will be fair. Analysis for different IPM motor types are realized and motor type which provide best results is prototyped. Different tests are applied for prototyped motor using the test setup at laboratory. Cogging torque, back EMF and torque output are tested by using test setup and results are compared with simulation results. Finally prototyped motor compared with reference motor and advantages and disadvantages are summerized.