Nükleer santrallar ve PWR tipi santrallarda enerji maliyeti
- Tez No: 9222
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AYBERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
III ÖZET Bu tezin gayesi, orta büyüklükteki nükleer güç santralarının yapılabilirliklerini incelemektir. Bu gaye ile. İlk olarak nükleer enerjinin gelişmekte olan ülkeler için önemi belirtilmiş ve güç santrallar inin ekonomik mukayese sinde kullanılması mümkün olan çeşitli yöntemler karşılaş tırılmış t ir. Nükleer santralların ekonomik hesapları, öncelikle he saplarda kullanılan ön kabullere bağlıdır ve bilhassa gelişmekte olan ülkelerde proje verilerinin dikkatle seçilme si gerekir. Bu sebeple, ekonomik analiz ana bölümlerinde kullanılan temel verilerin seçişi kısaca açıklanmıştır. Nükleer santralların yatırımı, masraflarının analizinde.; bu masrafların ana bölüşleri belirlenmiş, bunlarda faaliyetine etkileyen unsurlar incelenmiş ve 850 MWe ve 1000 M'we gücün deki PW'R tipi nükleer santralların yatırı© masrafları hesaplanmıştır. 650 MWe ve 1000 MW'e gücündeki PMR tipi güç reaktörlerine ait yakıt çevrimlerinin ekonomik analizleri ve ilk yakıt yükünün maliyet hesabı ayrı ayrı şimdiki değer metoduna, göre yapılmıştır» Nükleer santralların işletme ve bakı e giderleri. Türkiye'nin özel şartları da dikkate alınarak hesaplanmıştır. Ekonomik analizlerde elde edilen sonuçlar tablo ö.i;de özetlenmiştir. Tablo 0. 1 Sonuçların özeti PWR Tipi Nükleer Santral 650 MW'e İ000 MWe (mii./kvrh) Kapital fiatı 54.86. 46.45 Yıllık yakıt masrafı 9.73 8.3i ilk yük kapital fiatı 2. 12 2.02 Yıllık işîetsîs ve bakı ıs Masrafları ı 1.50 î, 16 Toplan 68,27 58.94 Bu çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1.650 Müe gücündeki PWK tipi nükleer santralın 1989 yılı geçerli fiatlarıyla birir kuruluş fiatı ilk yakıt yükü dahil 3817 $/KW'e olarak bulunmuştur. Dolasıyla, Türkiye5 - ye 248ixlös $pa sal olacaktır ve bunun 1985x10s $flık bölüşü yabancı paradır. 2.1000 M we gücündeki PWR tipi bir nükleer santral için biri kuruluş fiatı ise ilk yakıt yükü dahil 3251 S/KW'e'- dir. Toplara bedel 3251xl05 $ ve bunun 2600x10s $“lık bölümü yabancı paradır.IV 3. inşaat süresi olarak kabul edilen 6 yi i içerisinde fîatlardaki artış yıl başına % 8 Ceskalasyan) kabul edilmiş, bu artışın 55O MWe ve 1000 MWe gücündeki santralarda meydana getirdiği fiat artışı sırasıyla 735-4 $/KWe ve 620 $/KWe olmuştur.. Buradan nükleer santralların fiatını arttıran önemli hususlardan birinin inşaat süresinin ”uzasası olduğu anlaşılmıştır- 4.% 80 ortalama yükleme katsayısı için ve gelir vergisi dikkate alınmaksızın, birin: enerji fiatı 650 MWe ve 1000 MWe gücündeki PWR tipi nükleer santrallarda sırasıyla 68.27 mill /kwh ve 58.94 mill/kwh "tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aain purpose of the present study is to discuss in detail the economic status of nuclear energy and il lustrate the aproach to economic feasibility. The work commences with discussions of the role of nuclear power for developing countries, explaining the sub ject and motives of the project. In economic comparison analysis,, firstly, criteria for the econoraic comparison of various power project are discussed. The cost evaluation is primarily depending on the ground rules used for evaluating such different iteas.For this reason., selection of suitable base data, especially for the developing countries is very important. On this respect, the various data assumed in calculating the vari ous snajor contents of cost evaluation is reviewed and dis cussed. Nuclear station capital cost analysis is given: the capital cost components, the factors affecting the actual cost of a given plant, breakdown of capital costs are dis cussed, station capital cost calculation of 850 MWe and 1000 MWe PWErs are obtained and discussed. The present worth ssethod Is used to calculate cost of first charge and analysis of fuel cycle for 850 MWe and Î000 MWe PWR type plants» Information and methods are presented for estimating nuclear power plant operation and maintenance costs with special reference to local conditions in Turkey. Finally the results of this project are discussed and summarized in the following table S.i. Table S.i Suataary of Results PWE Type Nuclear Power Plants 650 MWe 1000 MWe Cmliis/kwh) (miils/kwh) w& 't.tal cost estimates 54.88 Fuel cycle cost 8.79 Cost of first charge 2.12 Operation and saintenance costs 1.50 Total 68.27 58.94 FroE this study the following conclusions can be drawn; i. The estimated base price of a 850 MWe net PWE type nuclear power station committed in Î889 is about 3817 $/KWe including first charge. Therefore, Turkey would need about $ 24SİKİ05 to install a nuclear power station at this size,II and about $ 1985x10° of change. 2» The estimated base nuclear power station is a charge- Therefore, Turkey instaiî a nuclear power st $ 2600x10s of this amount S.Spesific cost of e s ccnsruction period of 6 ye factor is about 735.4 §/KW 1000 HWe PWR type nuclear refore it is calculated th tor that makes the nuclear the longer ccnsruction per 4. At 30 % average i oa the cost price of energy miils/kwh for 650 MWe and respect i ve 1 y. this amount will be in foreign ex- price of a bout 3251 would need ation at t will be in caîation d' ars and a e and 620 power stat at one of power sta iod. d factor a s about 68 1000 MWe n 1000 MWe net PWR type $/KWe including first about § 3251x10s to his size, and about foreign exchange, uring ccnsruction for z 8 % p. a. escalation $/KWe for 850 MWe and ions respectively. The- the most important fac tions ssore costly is nd without income tax.27 mills/kwh and 58.94 uciear power stations