2008 küresel finansal krizinin etkileri (Türkiye ekonomisi ve Türk bankacılık sektörüne etkileri yönünden)
The effects of 2008 global financial crisis (in terms of effects on Turkish economy and Turkish banking sector
  1. Tez No: 315780
  2. Yazar: FURKAN EVRANOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle ABD'deki Mortgage Krizinin 2008 yılında küresel finansal krizine dönüşmesi sonucunda Türkiye'de gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke gibi krizin etki alanına girmiş, ekonominin geneli ve bankacılık sektörü farklı yön ve düzeyde etkilenmiştir.2008 küresel finansal krizinin söz konusu olduğunda bu çalışmanın öne sürdüğü tez; geçmiş dönemlerdeki iktisadi ve finansal türbülanslara ilişkin dinamiklerin krize elverişli şartlarla bir araya gelerek yeni kriz yaratıcı etken oldukları ve 2008 Krizi'ne yol açan bu etkenlerin sadece ?Kapitalizm'in Olağan Düzeltme Hareketidir? teziyle açıklanmasının sorunu çözemeyeceği ve yapısal tedbirlerin alınması gerekliliği ortaya konulmuştur.Bu tezin amacı, 2008 küresel finansal krizinin finansal krizlerin sebepleri, oluşum süreçleri, ekonomik ve finansal krizlere ilişkin ekonomi teorilerinin tarihsel döngüsü ve 2008 küresel finansal krizi sonrasındaki perspektifden krizin Türkiye ekonomisi ve TBS üzerindeki etkilerini incelemektir.Türk Bankacılık Sektörü (TBS) 2008 küresel finansal krizinin etkilerini hissetmesine rağmen bazı yapısal farklılıkları nedeniyle, gelişmiş ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki başta bankacılık sektörü olmak üzere finansal sektöre kıyasla krize çok daha hazırlıklı ve güçlü girmiştir. Bunun sebebi, 2001 krizi sonrasında, TBS'nin yeniden yapılanma sürecini yaşamış olmasıdır. Bu süreçte; hukuki düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, düzenleyici ve denetleyici çerçevenin sağlamlaştırılması, sektörün sermaye tabanının güçlendirilmesi, risk yönetimi bilincinin ve uygulamalarının etkin bir biçimde yaygın hale getirilmesi, problemli bankaların sistemden çeşitli yöntemlerle ayrıştırılması başta olmak üzere çeşitli yapısal farklılıklar nedeniyle TBS krize güçlü bir biçimde karşı koyabilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of conversion of mortgage crisis emerged in U.S. to global financial crisis in 2008 by the impact of globalization, Turkey has been included in scope of crisis as many developed and developing countries, general economy and banking sector have been influenced by different level and direction.In the matter of 2008 Global Financial Crisis, thesis came up with this study; dynamics of previous periods regarding economic and financial turbulence come together in available conditions for crisis and being a creative factor for new crisis and explanation of factors leading to 2008 crisis with explanation as ?Usual Adjustment Action of Capitalism? thesis cannot solve the problem and necessity of taking structural precautions is asserted.The purpose of thesis; the impacts of 2008 Global Financial Crisis on Turkish Economy and Turkish Banking Sector (TBS) have been analyzed from the perspective of; reasons of financial crisis, creation processes and historical cycle of economy theories regarding economic and financial crisis and the appearance of Turkish Economy and TBS after 2008 Global Financial Crisis.In spite of feeling the impacts of 2008 global financial crisis, TBS have been entered into crisis more preparedly and strongly than financial sector, especially banking sector, in developed and developing countries due to some structural differences. The reason of that, TBS had experienced the reorganization process after the 2001 crisis. In this process; several structural changes; strengthen the law regulations, reorganization of public banks, strengthen regulation and supervision structure, strengthen capital base of sector, generalizing awareness and applications of risk management effectively, eliminating the problematic banks from the sector by various methods, have provided TBS to not being affected affected negatively.