Küresel finans krizinin Türk bankacılık sisteminde ölçek etkinliği üzerine etkileri
The impacts of global financial crisis on scale efficiency in Turkish banking system
- Tez No: 358699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Güçlü bir ekonomi, sağlıklı işleyen ve gelişen bir finansal sistem ile sağlanabilir. Türkiye ekonomisinde bankacılık sistemi, finansal sistem içerisinde finansal aracılık görevini yerine getiren en yüksek paya sahip yapıdır. Türkiye ekonomisi, Kasım 2000 ve Şubat 200'de iki önemli finansal krizle karşılaşmıştır. Bu krizler sonrasında, bankacılık sektöründe bir dizi yeniden yapılandırma süreci düzenlemeleri ile sektördeki aksaklıkların kaldırılması hedeflenmiştir. Amerika merkezli olan, ancak etkisi tüm dünya ekonomilerini saran 2008 Küresel Finans Krizi, Türkiye ekonomisini de finansal olarak etkilemiştir. Bu tez çalışması ile 2008 Küresel Finans Krizinin Türk bankacılık sisteminde ölçek etkinliği üzerinde etkileri incelenmiştir. Türk bankacılık sisteminin küresel finans krizinden etkilenip etkilenmediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Ampirik uygulamaya göre, Türkiye'de bankacılık sisteminde faaliyet gösteren 15 özel ve yabancı sermayeli mevduat bankası karar verme birimi olarak seçilmiş; 2000-2012 yılları arasında dönem sonu bilançosu verileri kullanılmış; Veri Zarflama Analizi ile bankaların ölçek etkinlikleri hesaplanmıştır. Veri Zarflama Analizinde, Window yöntemi ve BCC-I ile CCR-I yöntemleri ile bankaların bulunan etkinlik değerleri sonucunda yıllar itibariyle etkinlik durumları yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda bankaların ölçek etkinliği değerleri incelendiğinde, Kasım 2000 ve Şubat 2001 Krizlerinin bankacılık sektörüne etkisi gözlemlenirken, 2008 Küresel Finans Krizi'nden fazla etkilenmediği söylenebilmektedir. Bir başka ifadeyle, küresel kriz Türk bankacılık sisteminde ölçek etkinliği üzerinde büyük bir olumsuz bir etki yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
A strong economy can be provided with healthy operating and growing financial system. In Turkish economy, banking system is a structure which acts as financial intermediary in the financial system has the highest share. Turkish economy witnessed two severe financial crises in November 2000 and February 2001. After these crises, a series of banking sector restructuring arrangements have taken place to eliminate the problems in the banking sector. 2008 Global Financial Crisis which is based in America but effect surrounds the entire world economy has affected Turkey's economy financially. The impacts of global financial crisis on scale efficiency in Turkish banking system is examined with this thesis. It is aimed to determine whether Turkish banking sector has been affected by global financial crisis or not. According to empirical application, 15 units of private and foreign-owned deposit banks operating in the banking sector in Turkey is selected as the decision making unit (DMU); between the years of 2000-2012 period year-end balance sheet data is used; banks scale efficiencies are calculated by Data Envelopment Analysis. In Data Envelopment Analysis with the methods of Window, BCC-I and CCR-I, as a result of banks' efficiency values obtained, their efficiency status are interpreted by years. In accordance with the results obtained; it can be said that banking sector was affected by financial crises in November 2000 and February 2001, but not affected by 2008 Global Financial Crisis. In other words, global crisis did not have a big negative impact on the effectiveness scale in the Turkish banking sector.