Makine öğrenmesi yöntemleri ile glokom hastalığının teşhisi
Diagnosis of glaucoma by machine learninhs methods
  1. Tez No: 315886
  2. Yazar: ŞERİFE HACİEFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Glokom günümüzde göz hastalıkları içinde en sinsi hastalık olarak kabul edilen ve ilerlediği takdirde tehlikeli sonuçlar doğuran bir rahatsızlıktır. Körlüğe kadar götüren bu hastalık, genellikle göz içi sıvısının göz kanallarından boşalamadığı durumlarda ortaya çıkar ve göz içindeki basıncın(GİB) artması ile göz arkasındaki sinirlerin bu basınçtan ötürü zarar görmesi şeklinde gelişir.Bu çalışmadaki amaç söz konusu hastalığın göz sinirleri hasar görmeden önce teşhis edilebilmesi ve dünyada körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan hastalığın tahmin edilebilmesidir. Çalışmada Pamukkale Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalından alınan hasta bilgileri kullanılmıştır.Bu çalışmada makine öğrenmesi sınıflandırma yöntemlerinden 3 önemli yöntem olan Destek Vektör Makineleri, Yapay Sinir Ağları ve Karar Ağaçları kullanılarak glokom hastalığı başlangıç safhasında teşhisi için sınıflandırma yapılmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Adı geçen makine öğrenmesi yönetmelerinin performansları X-Validation ile belirlenmiş ve en yüksek sınıflandırma başarısının Destek Vektör Makineleri ile elde edileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is a disease that accepted the most insidious today in the eye diseases and if the disease progresses, it occurs dangerous consequences. This disease leading to blindness usually occurs when the intraocular fluid could not cum from eye channels and develops by increasing intraocular pressure(IOP) and the back of eye nerve damage due to this pressure.Aim of this study, diagnosis the disease before the eye nerves damaged and predicts the disease that causes of blindness in the first place among the world. The study used patient data from Pamukkale University Ophthalmology Department.In this study, three important method in machine learning classification methods, Support Vector Machines, Artificial Neural Networks and Decision Trees were used to make the classification for the diagnosis of early stage of glaucoma disease and compared with each other. Performance of the machine learning methods determined by X-validation and to obtain the highest classification success observed with Support Vector Machines