Silene salsuginea Hub.-Mor. ekstrelerinin antibakteriyel aktivitesi
Antibacterial activity of Silene salsuginea Hub.-Mor. extracts
- Tez No: 315885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, halk arasında kullanıldığı bilinen endemik Silene salsuginea Hub.-Mor. türünün antibakteriyel aktivitesi araştırıldı. Deneylerde, bitkinin kloroform, aseton ve metanol ekstraktları incelendi. Ekstraktların 25mg/ml doz konsantrasyonları antibakteriyel aktivite yönünden yedi farklı bakteri türü üzerinde denendi. Çalışmada disk difüzyon metodu uygulandı. Pozitif kontrol olarak ticari gentamisin (10 µg/disk) ve amoksisilin klavulanik asit (30 µg/disk) kullanıldı. Negatif kontrol olarak da saf kloroform, aseton ve metanol kullanıldı. Sonuç olarak, Silene salsuginea Hub.- Mor. ekstraktlarının test edilen bakteri türleri üzerinde herhangi bir antibakteriyel aktiviteye sahip olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, among the people known to be used endemic Silene salsuginea Hub.-Mor. antibacterial activity of the type investigated. In the experiments, plants, chloroform, acetone and methanol extracts were analyzed. Concentration of 25mg/ml dose in terms of antibacterial activity of the extracts were tested on seven different bacterial species. The study was performed by disk diffusion method. The positive control in commercial gentamicin (10 mg / disk) and amoxicillin clavulanic acid (30 mg / disc) were used. As a negative control in the pure chloroform, acetone and methanol. As a result, Silene salsuginea Hub. - Mor. extracts on the bacterial species tested did not have any antibacterial activity was observed.