Hayvansal üretim endüstrisinde görüntü işleme tabanlı gerçek zamanlı bir kalite kontrol uygulaması
A real time quality control application for animal production by image processing
- Tez No: 315896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde gıda, hijyen ve sağlık standartları gittikçe önem kazanmaya başlamıştır. Gıda üretim alanında kalite kontrol zorunluluk haline gelmiştir. Üretim alanında hızla yoğunlaşmakta olan rekabet ortamında, kalite güvencesinin sağlanması; farklılık yaratmak ve rekabette avantaj sağlamak için, işletmelerin en çok önem verdikleri unsurlardan biri haline gelmiştir.Hızla gelişen teknolojiler sayesinde kalite kontrolünü otomatik ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek artık mümkün olmaktadır. Endüstriyel uygulamalarda kullanılan görüntü işleme temelli kalite kontrol sistemlerinin amacı ürünlerin kalitesini analiz etmek ve gözlemlemektir.?Hayvansal Üretim Endüstrisinde Görüntü İşleme Tabanlı Gerçek Zamanlı Bir Kalite Kontrol Uygulaması? isimli tez çalışmamızda; bir kanatlı hayvan ürünü olan tavuk yumurtasının dış özellikleri kullanılarak, yumurta hacim hesaplama ve kir tespiti yoluyla bir kalite kontrol uygulaması yapılmıştır.Tez çalışması sonucunda %98 doğrulukla kalite kontrol işlemi yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the food hygiene and health standarts getting necessity. It is an obligation to control the quality in food production sector. The quality control gets more important in the competing business world to be different and to obtain more advantage to the other companies for outsell.Any more it is possible to make quality control automatically and safely by fastly improvement on the technologies. In the industrial applications, the quality control which is using image processing based, aims to analise product quality and to observe system.It is aimed in our search, which is termed as ?A Real Time Quality Control Application for Animal Production by Image Processing.? , to find quality control degree in the chicken egg and to calculate the volume of egg and to detect dirt on the egg surface.As a result of this study %98 of success rate was achieved.