Üç fazlı asenkron motorlarda rulman arızalarının giderilmesine yönelik bulanık mantık tabanlı soğutma sistemi tasarımı
Design of fuzzy logic based cooling system for eliminating the bearing faults in three phase asynchronous motors
  1. Tez No: 315895
  2. Yazar: FERHAT HALAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında üç fazlı asenkron motorların rulman ve rulman yataklarında; aşırı yüklenmeler, eksenel montaj hataları ve atmosfer koşullarından dolayı meydana gelen aşırı ısınmalara karşı; PLC sistemi ile beraber bulanık mantık tabanlı yenilikçi bir soğutma sistemi tasarlanmıştır.Asenkron motorun rulman ve rulman yatakları özel tasarlanmış mekanik bir sistemle ısıtılmış ve bölgede oluşan sıcaklık ve nemin etkisine bağlı olarak; soğutulmuş şebeke suyu, su pompasının bulanık tabanlı kontrol edilmesiyle etkili bir soğutma yapıldığı gözlenmiştir.Böylelikle aşırı ısınmalardan dolayı meydana gelen mekaniksel ve elektriksel kayıpların önüne geçilmiştir.Bu çalışma; endüstride sıklıkla kullanılan, kritik bölgelerde çalışan elektrik motorlarının verimi artırma ve arıza oluşumunu azaltma amacıyla tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in bearing and ball bearing of three-phase asynchronous motors; with PLC system an innovative cooling system based fuzzy logic was designed against overheating caused by overload, axial mounting errors and atmospheric conditions.Bearing and roller bearings of asynchronous motors are heated with a specially designed mechanical system and depending on the effect of temperature and humidity of the region; chilled running water, an effective cooling is observed by checking water pump with fuzzy-based.Thus, mechanical and electrical losses that occur due to overheating are prevented.This study is designed in order to increase efficiency of electric motors working in critical areas, commonly used in industry and to reduce the formation of breakdown.