Unitary Cayley grafların baskınlık sayısının incelenmesi
Investigation of domination number of the unitary Cayley graphs
- Tez No: 315924
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada tarafımızdan ilk defa sınırlandırılmış olan unitary Cayley grafların baskınlık sayısı ile ilgili sınır değerleri bulunmuştur. Daha sonra bu sınırlar Unitary Cayley grafların belli sınıfları için çap değerleri ile yeni bir sınır değeri elde edilmiştir. Yine aynı sınıflandırmayı kullanarak unitary Cayley grafların klik ve kromatik sayılarının değerleri baskınlık sayısı ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we are obtained the bounds over unitary Cayley graphs in terms of domination numbers which are given at the first time in the literature. Moreover, by using the value of radius of the bounds over unitary Cayley graphs, it has been obtained some new bounds. Furthermore, again using by same classification, it has been compared domination, clique and chromatic numbers.