Türkiye'de yetişen Taxus baccata L. bitkisinin taksol yönünden incelenmesi
- Tez No: 31594
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Rize-Camlıhemsin'de yetişen ve Ankara'da bahçelerde sUs bitkisi olarak yetiştirilen T.baccata L. ağaçlarının deigisik kısımlarındaki (kabuk, odun, dallar, yapraklar ve slirgUnler) taksol miktarları HPLC ile incelenmiştir. HPLC analizi CıS bağlı silika jel kolon, mobil faz olarak asetonitril :metanol :su (65:25:15) karışımının karşıt fazda kullanıldığı sistemde gerçekleştirilmiştir. T.baccata'nın çeşitli kısımlarındaki taksol miktarları ise Tablo 8'de verilmiştir. Tablo 8. Türkiye'de Yetişen T.baccata'nın Çeşitli Kısımlarındaki Taksol Miktarları- 81 Taksol en yliksek miktarda kabuklarda, daha sonrada odunlarda bulunmaktadır. En dtisUk taksol mik tarları sUrgltnler ve ince dallarda tespit edilmiştir. Taksol, htlcre bölünmesinde iplikçiklerin teşekkülünden sorumlu mikrotubul proteinler üzerine etki eden ilgine ve önemli bir antitumor ilaçtır. Klinik çalışmalar için gerekli taksol sınırlı bir kaynak olan T.brevifolia kabuklarından sağlanmak tadır. T.baccata'nın kabukları ve odunlarında yüksek miktarda bulunan taksan türevlerini taksol kaynağı olarak değerlendirmek amacıyla çalışmalarımız devam edecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, taxol content in various parts (bark, wood, branches, leaves, and twigs) of Taxus baccata L. (Taxaceae) collected from Rize-Camlihemsin and cultivated as an ornamental plant at the gardens in Ankara has been investigated using HPLC. HPLC analysis was performed on column packed with Cis-bonded silika gel phase operated in reversed phase mode using acetonitrile:methanol :water (65:25:15) as mobile phase. The weight percentages of taxol in various parts of T. baccata are given in Table 8. Table 8. Taxol Content in Various Parts of T. baccata Growing in Turkey.83 - The barks gave the highest average yield of taxol. The next highest average yield came from the woods. The lower average yields were found in the twigs and narrow branches. Taxol is an interesting and important antitumor drug, since it exhibits a unique mode of action on microtubule proteins responsible for the formation of the spindle during cell division. Presently, supplies of taxol for clinical studies are obtained from the bark of T.brevifolia which is limited source. Our studies on the barks and woods of T.baccata are going on to evaluate taxane derivatives found in relatively high amount as a source of taxol.