Rank metriği ve kodlar
Rank metric and codes
- Tez No: 316003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Rank metriği, 1985 yılında E. M. Gabidulin tarafından tanımlanan ve hata ? düzeltmedekullanılan yeni bir metriktir. Hata ? düzeltme kapasitesi, kodlar arasındaki uzaklığabağlı olduğu için uygun bir metrik seçmek oldukça önemlidir. Cebirsel kodlamateorisinin büyük kısmı Hamming metriği ile ilgilidir. Ancak bu metrik her zaman kanalkarakteristiği ile uyumlu olmayabiliyor. Özellikle de kod sembolleri büyük boyutluGalois cisimlerinin elemanları ise bu uyumsuzluk daha da çok beliriyor. Hamminguzaklığı kod alfabesinin çeşitli sinyalleri arasında lineer bağımlılığı fark edemediğindençapraz ? hata (criss ? cross) oluşumuna uygunsuz olmaktadır. Rank metrik birçok hataçeşidini etkili bir şekilde düzeltme kapasitesinden dolayı ideal bir metriktir.Bu çalışmada rank metriğinin incelenmesi için öncelikle sonlu cisimler anlatılmıştır.Sonraki kısımda kodlama teorisi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Son bölümde ise rank metriği anlatılmış ve bu metrik üzerindeki kodlar kısaca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rank metric which was introduced by E. M. Gabidulin in 1985, is a new metric thathave found applications in error ? correcting. Since error ? correcting capability of acode depends on the distance between codewords, choosing a convenient metric is considerably important. Most studies in algebraic coding theory are relative to Hamming metric. However this metric is not always suitable for characteristic of channel. Especially if code symbols are elements of higher dimensional Galois field, this incompatiblity is more significant. As Hamming distance cannot distinguish thelinear dependency among the various signals of alphabet, it is inappropriate to criss ? cross errors occurrence. Because of the fact that rank metric capacity of handling varied error patterns efficiently, it is an ideal metric. In this context, firstly finite fields are represented for research in rank metric. In the following part, coding theory is represented in detailed. In the last part, rank metric is represented and codes on the rank metric are researched.