Düşük ağırlıklı kompleks hidrürlerin hidrolizi için çeşitli Co-B temelli katalizörlerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterisation of various Co-B based catalyst for light weight complex hydride hydrolysis
  1. Tez No: 316002
  2. Yazar: BİLGE COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Düşük ağırlıklı kompleks üstün özellikleri ile geleneksel hidrojen depolama ortamlarına ilgi çekici alternatif sistemlerdir. Kompleks hidrürlerde depolanan hidrojenin salınım kinetiği katalizör kullanımı ile geliştirilmektedir. Çeşitli kobalt ve bor kaynakları kullanılarak altı farklı yöntem ile sentezlenen Co-B temelli katalizörlerin yapısal özellikleri karakterize edilmiştir. Hidrojen üretmek için düşük ağırlıklı kompleks hidrürlerin üyesi olan sodyum bor hidrür (NaBH4)'ün hidroliz reaksiyonu için sol-jel ve birlikte çöktürme yöntemi ile hazırlanan katalizörler seçilerek optimum reaksiyon koşulları belirlenmiştir. Sol-jel (SBET: 122.70 m2/g) ve birlikte çöktürme yöntemleri (SBET: 8.46 m2/g) ile sentezlenen katalizörlerin kullanımıyla gerçekleştirilen NaBH4'ün sıfırıncı dereceden katalitik hidroliz reaksiyonunun aktivasyon enerjileri sırasıyla 51.83 kJ/mol ve 75.07 kJ/mol olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak NaBH4'ün katalitik hidroliz reaksiyonu için CoCl2 ve B2O3 kaynaklarından sol-jel yöntemi ile sentezlenen Co-B temelli katalizörlerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With superior properties light weight complex hydrides are attractive alternative to conventional hydrogen storage systems. Hydrolysis kinetics of complex hydrides, could be improved by catalyst. Co-B based catalysts are produced from various cobalt and boron source by six kind of methods and then structural properties of Co-B based catalysts are characterized. Generating H2 from NaBH4, member of light weight complex hydrides, two catalyst prepared with sol-gel and co-precipitation techniques were selected. The optimum hydrolysis reaction conditions are determined.The catalytic hydrolysis reaction order is zero order for useage of catalysts prepared by sol-gel catalyst (122.7 m2/g) activation energy is 51.83 kJ/mol and impregnation catalyst (8.46 m2/g) is 75.07 kJ/mol. Consequently, the Co-B based catalyst, synthesis by sol-gel method with CoCl2 and B2O3 sources, is suggested for catalytic NaBH4 hydrolysis.