Evolutionary algorithm based electronic circuit design automation
Evrimsel algoritma tabanlı elektronik devre tasarım otomasyonu
  1. Tez No: 316011
  2. Yazar: UFUK BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elektronik devrelerin karmaşıklığının artmasıyla, tasarım ve optimizasyon işlemlerininde yüksek doğruluk ve yüksek hızda olması gerekliliği artmıştır. Genel olarakoptimizasyon, devredeki bir çok kriter ve geniş bir dizayn parametresi sebebiyle oldukça zor ve zaman alan bir süreçtir. Bu sebeple elektronik devre tasarım otomasyonu, devrenin gerekli fonksiyonlarını ve performans kriterlerini yerine getirmesinde ve hızlı ve doğru evrimsel algoritmalara ihtiyaç duymuştur. Harmoni Arama ve Farksal Gelişim algoritmaları, analog ayrık ve entegre devre tasarımında, hızlı ve en uygun yöntem olarak önerilmiştir. Simülasyon sonuçları, elektronik devre tasarım otomasyonunda optimum eleman seçimi ve boyutlandırma işi için bu algoritmaları etkin bir yöntem olarak göstermiştir. Bir kez programlandıktansonra kullanıcı müdahalesi gerekmediğinden önerilen yöntem, devrelerin tamamen otomatik olarak boyutlandırmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Together with the increase in electronic circuit complexity, the design and optimization processes have to be automated with high accuracy. Generally, optimization is a very difficult and time consuming task including many conflicting criteria and a wide range of design parameters. Therefore, fast and accurate evolutionary methods are being utilized for accommodating required functionalities and performance specifications in electronic circuit design automation area. Harmony Search and Differential Evolution algorithms are utilized for fast and optimal design of analog discrete and integrated circuit design having a fixed topology for a particular process technology. Simulation results indicate that these algorithms are very efficient methods for optimal component selection and sizing task in electronic circuit design automation. Since once programmed, no human intervention is required, the proposed method yields completely automated sizing of optimal circuits by means of both discrete and integrated design concepts.