Metaheuristic algorithms in analog integrated circuit design
Sezgisel algoritmalarla analog tümdevre tasarımı
- Tez No: 316017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojideki gelişmeler yüksek verimlilikle ve daha kesin çalışan analog tümdevrelere olan talebi artırmaktadır. Günümüzde analog tümdevrelerin tasarımları genellikle optimizasyon araçları ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla optimizasyon araçlarının analog tümdevrelerde daha iyi sonuçlar almak için kullanılmasının önemi günümüzde daha da artmıştır.Optimizasyon problemlerinde karşılaşılan çelişmelerden dolayı güvenilir otomatik tasarım araçlarının geliştirilmesi çok önemlidir. Bu tezde sezgisel algoritmalardan olan çok amaçlı optimizasyon algoritmalarından Harmoni Arama Algoritması (HSA) ile evrimsel algoritmalardan Bastırılmamış Sınıflandırmalı Genetik Algoritma (NSGA-II) iki katlı bir işlemsel kuvvetlendiricinin tasarımında kullanılarak yararlılıkları gösterilmiştir. HSA en iyi tonlamayı oluşturan sesi arayan müzisyenlerden esinlenerek oluşturulmuş yeni bir algoritmadır. NSGA-II popülasyonda bastırılmamış sıralama düzenini kullanılarak seçici bir yaklaşım tarzı uygulayan en etkili algoritmalardan biridir. İşlemsel kuvvetlendiricinin tasarımı bu algoritmalarla gerçekleştirilmiştir. İşlemsel kuvvetlendirici tasarımında bazı tasarım çelişmeleri vardır. Örneğin, güç tüketimini azaltmak için kuyruk akımı azaltılmalıdır. Fakat kuyruk akımındaki bu düşüş değişim hızında ve kazanç-bant genişliği ürününde bir azalmaya yol açmaktadır. Dolayısıyla en uygun değerlerin bulunması için bir optimizasyon gereklidir. Bu optimizasyon probleminde bütün tasarım kriterlerini sağlayan en uygun transistör boyutlarının ve diğer devre elemanlarının değerlerinin bulunmasında Harmoni Arama ve Bastırılmamış Sınıflandırmalı Genetik Algoritma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development in the technology increases demand to high efficiency and more precise analog integrated circuits. Nowadays analog integrated circuit design is generally managed by optimization tools. Thus, usage of optimization tools in order to have high precision from analog integrated circuits has gained more importance than they were in the past. Developing reliable automatic tools in analog IC design is very important because of the optimization contradictions. This thesis presents the benefits of evolutionary and multi-objective algorithms which are metaheuristic algorithms on a two stage operational amplifier design using Harmony Search Algorithm (HSA) and Non-dominated Sorting Genetic Algorithm (NSGA-II). HSA is a new kind of algorithm which was inspired from the musicians those are looking for a perfect state of harmony that produces the best sound. NSGA-II is one of the most efficient algorithms using elitist approach which sorts the population in different fronts using the non-domination order relation. Synthesis of the opamp is realized with these algorithms. There are several contradictions in the opamp design. For instance, in order to decrease the power dissipation, the tail current should be decreased. However reducing the current causes a decrease in slew rate and gain bandwidth product. Thus, optimization is required to find an optimum point. This optimization problem was solved using Harmony Search and Non-dominated Sorting Genetic Algorithms in order to obtain the optimum transistor sizes and optimum values of other circuit parameters which satisfy all the constraints.