Türkiye'de dar gelirlilerin konut sorunu bağlamında sosyal konuta bakış; İstanbul Bezirganbahçe örneğinde irdeleme
Study of social housing within the contex of the low-income housing problem in Turkey; Istanbul Bezirganbahçe case study
- Tez No: 316024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dünya'da çözüm aranan temel konulardan biri olarak barınma sorunu karşımıza çıkmaktadır. Ülkeler farklı politikalarla soruna çözüm ararken, en çok kullanılan yöntem olarak sosyal konut politikaları ile karşılaşılmaktadır. Devlet eliyle yapılan sosyal konutlarda, özellikle yoksul ve dar gelirlilere yönelik politikalarla konut edindirme, kiralama ve kira denetimi gibi çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. İngiltere, Hollanda ve Fransa gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde sosyal konut politikalarının başarıyla uygulandığı görülmektedir.Türkiye geç sanayileşmiş ülkeler arasındadır. Kentleşmesi, sanayileşmesinden önce başlamış ve sanayileşmenin de önünde ilerlemektedir. 1950'lerden itibaren kırdan kente yaşanan göçler ile, kentsel nüfus hızla artarken, nüfusun barınmasına yönelik yeterli nicelik ve nitelikte konutlar üretilememiştir. Nitelikli konut yetersizliğinden ortaya çıkan konut sorunu özellikle büyük kentlerde çarpık kentleşmeye, düzensiz yapılaşmaya ve temel sağlık koşullarından uzak yasadışı konut üretimine neden olmaktadır.Bu bağlamda çalışmada öncelikle, konut sorununun temel nedenleri ele alınmakta, etkileri ve dar gelirlilerin sorunun neresinde olduğu araştırılmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal konut anlayışı incelenmekte, Dünya'da ve Türkiye'de uygulanmış sosyal konut örneklerine yer verilmektedir. Türkiye'de sosyal konutlardaki yaşam koşullarının anlaşılması adına, İstanbul'da Bezirganbahçe Sosyal Konutlarında gözlem ve tespitlerle birlikte anket çalışması sunulmaktadır. Bu kapsamda tezin amacı; Dünya örneklerinden referans alarak Türkiye'deki yoksul ve dar gelirlilerin konut sorununa niceliksel ve niteliksel bir farkındalığın ortaya konması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheltering problem appears as the basic subject seeking a way out in the World. While countries searching for solutions by the help of different policies, social housing policy is mostly experienced. Becoming a homeowner, renting and renting control are the solution methods developed by government made housing intended particularly for poor and low-income people. It is observed that, social housing policies work successfully in highly developed countries like England, Netherlands, French and this should be case study.Turkey is among the lately industrialized countries. Urbanization in Turkey has begun before industrialization and has moved far beyond it. As the city population increases through the immigrations from village to city since 1950?s, the quality and quantity of the built houses were not enough for shelter of the population. Housing problems due to lack of quality housing led to distorted urbanization, irregular formation and illegal housing production for from basic health conditions.In this context, primarily, basic causes of hosing problem are considered; determining what part of the problem the poor and low-income people stand and the impact of the problem. Social housing perception in highly developed and emergent countries is studied, social housing case studies applied around world and Turkey are taken as reference. In order to understand the living conditions in Istanbul ? Bezirganbahçe social housing, observations and determinations along with a survey is presented. In this content main aim of this thesis is; to come up with quality and quantity solutions to poor and low-income housing problem by basing world case studies.