Yapı içi aydınlık düzeyinin yapı biyolojisi açısından irdelenmesi
Examination of interior illuminance in terms of building biology
- Tez No: 316023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. MÜJDEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapı tasarımında aydınlatma çoğu zaman yalnızca görme eylemini karşılamak amacıyla ya da ilgi çekme aracı olarak algılanmaktadır. Bu nedenle hacimlerde gereksiz aydınlatma sistemleri kullanılmakta ve uygun olmayan aydınlık düzeylerine ulaşılmaktadır. Yapılan çalışmalara göre, ışığın insan üzerinde görünür (görme sistemi ve buna bağlı) ve görünür olmayan etkileri (biyoritm döngüsüne bağlı) vardır. Bununla birlikte günışığı eksikliği birçok hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Kapalı ortamlarda geçirilen zamanın fazlalığı ve birçok kişiyi etkilemesi nedeniyle bu sorunun denetim altına alınması gereklidir.Aydınlık düzeylerine bağlı sağlık sorunlarının önlenmesine yönelik denetimde öncelikle yapı içinde oluşan aydınlık düzeyleri, yapılan işin niteliği ve kullanıcı sağlığı gibi özellikler belirlenmelidir. Bu nedenle çalışmada öncelikli olarak aydınlatma ile ilgili öğelerin tanımları ve sınıflandırması yapılmıştır. Sonrasında görme sistemi ve görsel algılama aracılığıyla aydınlık düzeyi, göz ve biyolojik ritm arasındaki ilişki kurulmuştur. Bu etkeninin kullanıcı sağlığı üzerindeki biyolojik, psikolojik, sosyolojik etkilerinin tanıtılmasının ardından, yapı içinde alınabilecek önlemler ve öneriler açıklanmıştır.Günümüzde kaliteli bir yaşamın önemli bir ölçütü olarak sağlıklı bir yapı ve çevresi kabul edilmektedir. Temel gereksinimlerin karşılanması sağlıklı toplumların oluşması sağlayarak yapı etkenli hastalık ve kazalar nedeniyle oluşabilecek ülke ekonomisi kayıplarının önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
In building design, lighting is often perceived only for seeing or attracting attention. Therefore, unnecessary lighting systems are used and illumination can be reached inappropriate levels. Studies show that light has visual (on visual system and its effects) and non-visual effects (on biorhtym) on human health. Also, deficiency of daylight is linked with many diseases. In this context, interior illuminance has to be taken under control in terms of building biology since humans are spending most of their time in buildings.For the control of health problems related with illumination, the interior illumination levels, quality of the work and the user?s health have to be determined. In the control the regarding of health problems which is connected with illumination levels, first of all, it has to be determined as interior illumination levels, property of work and user health. So that, primarily definition and classification of illumination are expressed in this thesis. Later, the relation between illuminance and biological rhytm is formed by examining visual system and perception. Then, introducing biological, psychological and sociological this problems effects on user health, precaution and advices for insuitable illumination levels indoor environment are explained.For a quality living, one of the important criteria is healthy building and environment. The basic need of human is to lead a healthy life. Proving a health building and environment will also form a healthy society and will prevent the economical loss caused by building related illness and accidents.