Çeşitli metal oksit nanotüplerin sentezi ve uygulamaları
Synthesis and applications of various metal oxide nanotubes
- Tez No: 316037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KAYA, PROF. DR. CENGİZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Nano yapılar son yıllarda fiziksel özellikleri ve uygulama alanları nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Katalizör olma, depolama ve tahliye sistemleri gibi yeni uygulamalarda yüksek aktivite talebini yerine getirmek için gerekli olan yüksek porozite ve geniş yüzey alanına sahip olması nedeniyle nanotüpler, yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. Metal oksit nanotüpler sahip oldukları sıra dışı morfolojileri sayesinde yöne bağımlı özellik (mekanik, elektriksel, optik v.b.) göstermektedirler. Bu duruma ek olarak mikron altı boyutta ve uygun morfolojide olmaları vasıtası ile geniş yüzey alanına sahip olmaları sayesinde geleneksel nanopartiküllerden daha üstün fotokatalitik ve antibakteriyel etki gösterirler.Bu tez çalışması kapsamında TiO2, ZnO nano tozlar sol jel yöntemiyle sentezlenmiş ve TiO2, ZnO ve CuO metal oksit nanotüpler hidrotermal yöntem ile sentezlenmiştir. Elde edilen nanotüpler TEM, SEM ve XRD analizleri yardımıyla karakterize edilmiş ve kolloidal süspasyonları hazırlanarak elektrokinetik biriktirme yöntemi ile üç boyutlu metalik filtre üzerine kaplanmış, son olarak ise antibakteriyel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, nano compositions have been desirable for researchers due to their physical characteristics and their application areas. There is a growing tendency for investigation of nanotubes, mainly because of their properties like being a catalyst, having a high porosity and surface area that are essential for high activity demand in new applications such as storage and evacuation systems. Because of their unusual morphologies, metal oxide nanotubes show direction dependent properties (mechanical, electrical, optical, etc.). In addition, they show better photocatalytic and antibacterial effects than those of traditional nanoparticles due to their high surface areas arising from their sizes below microns and being in proper morphologies.In this thesis TiO2, ZnO nano powders were synthesized by the sol gel method whereas TiO2, ZnO and CuO metal oxide nanotubes were synthesized by the hydrothermal method. The obtained nanotubes were characterized with the aid of TEM, SEM and XRD analyses. Their colloidal suspensions were prepared and covered on a three dimensional metallic filter with the electrophoretic deposition method, and finally their antibacterial properties were investigated.