Hydrothermal method for doping of zinc oxide nanowires and fabrication of ultraviolet photodetectors
Çinko oksit nanotellerin hidrotermal yöntemle aşılanması ve ultravİyole fotodedektör üretimi
- Tez No: 313851
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nanoteknoloji, nanoboyuttaki malzemelerin ve proseslerin kavranması ve kontrolünü kapsamaktadır. Çeşitli nanoyapılı malzemeler arasında, yarıiletken nanoteller özgün fiziksel özellikleri ve potansiyel cihaz uygulamaları açısından fazlaca ilgi çekmektedirler. Nanotellerin eşsiz özellikleri, sahip oldukları yüksek yüzey-hacim oranlarına ve kuantum sınırlamasına dayanır.Doğrudan geniş bant aralığı ve yüksek elektron-hol bağlama enerjisine sahip olan çinko oksit, optoelektronik cihazlar için oldukça cazip bir malzemedir. Üstün optik ve elektriksel özellikleri sebebiyle, çinko oksit nanoteller güneş pilleri, ışık yayan diyotlar, transistörler ve fotodedektörler gibi çeşitli cihazların üretiminde kullanılmıştır. Ayrıca, çinko oksit doğal olarak n-tipi iletkenlik göstermektedir. Yapıya eklenen katışkıların nanotellerin elektriksel ve optik özelliklerinde değişime yol açması, yeni uygulama alanları yaratmaktadır. Birçok çinko oksit nanotel sentezleme yöntemi arasında hidrotermal yöntem kolay uygulanması, basit ekipman ve düşük sıcaklık gereksinimleriyle cazip bir metottur.Bu tez çalışmasında, çinko oksit nanoteller hidrotermal yöntemle büyütülmüş ve aşılanmıştır. Aşılama için, bakır, gümüş ve alüminyum gibi farklı metal katkılayıcılar kullanılmıştır. Bu metaller sırasıyla çinko oksit nanotellerin manyetik özellikleri, p-tipi iletim ve elektriksel iletkenliğine etkileri sebebiyle seçilmiştir. Aşılanmış nanoteller bütünüyle karakterize edilmiştir ve fiziksel özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır.Ayrıca, hidrotermal yöntemle sentezlenmiş katkısız ve alüminyum katkılı çinko oksit nanoteller ultraviyole fotodedektörlerde elektriksel aktif bileşen olarak kullanılmıştır. Transparan elektrot olarak gümüş nanoteller kullanılmıştır. Dedektörlerin optoelektronik özellikleri incelenmiştir. Yerinde tavlama ve nanotel boyunun dedektör üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yaklaşık 4 saniye gibi düşük bir akım azalma süresi ve 2600 gibi makul bir açma-kapama oranı elde edilmiştir. Bu dizayn yüksek performanslı ultraviyole fotodedektörlerin üretimi için kolay ve uygun maliyetli bir yaklaşım sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology comprises of the understanding and control of materials and processes at the nanoscale. Among various nanostructured materials, semiconducting nanowires attract much interest for their novel physical properties and potential device applications. The unique properties of these nanowires are based on their high surface to volume ratio and quantum confinement effect.Zinc oxide, having a direct, wide bandgap and large exciton binding energy, is highly appealing for optoelectronic devices. Due to excellent optical and electrical properties, zinc oxide nanowires have been utilized to fabricate various devices such as solar cells, light emitting diodes, transistors and photodetectors. Furthermore, zinc oxide, in its natural state exhibits n-type conductivity. Addition of impurities often leads to remarkable changes in their electrical and optical properties, which open up new application areas.Among the many synthesis methods for zinc oxide nanowires, hydrothermal method is an attractive one due to its easy procedure, simple equipment and low temperature requirements.In this thesis, zinc oxide nanowires were grown and doped by hydrothermal method. Different metal dopants such as copper, silver and aluminum were used for this purpose. These metals were selected as dopants due to their effect on magnetic properties, p-type conduction and electrical conductivity of ZnO nanowires, respectively. Doped nanowires were fully characterized and the changes in their physical properties were investigated.In addition, hydrothermally synthesized pure and aluminum doped zinc oxide nanowires were used as the electrically active components in ultraviolet photodetectors. Silver nanowires were utilized as transparent electrodes. Optoelectronic properties of the detectors were examined. Effect of in-situ annealing and nanowire length was investigated. Short recovery time, around 4 seconds, with a decent on/off ratio of 2600 was obtained. This design provides a simple and cost effective approach for the fabrication of high performance ultraviolet photodetectors.