Karbon nanotüplerin elektronik yapısının bilgisayar simülasyonları
Computer simulations of electronic structure of carbon nanotubes
  1. Tez No: 316039
  2. Yazar: ÖNDER EYECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, mekanik kusurların zigzag tek duvarlı karbon nanotüplerin (TDKNT) elektronik ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi N mertebe paralel sıkı bağ moleküler dinamik (O(N) ? SBMD) simülasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Tezin birinci kısmında, sıcaklığa göre TDKNT'lerin enerjilerin, elektronik durum yoğunluklarının (eDOS), enerji bant aralıklarının (Eg), radyal dağılım fonksiyonlarının, bağ uzunluğu ve bağ açısı dağılım fonksiyonlarının değişimi incelenmiştir. Tezin ikinci kısmında, düşük / yüksek sıcaklıklarda eksenel gerinim etkisindeki TDKNT'lerin elektronik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Eksenel gerinime bağlı olarak TDKNT'lerin elektronik özelliklerinde metal ? yarıiletken ve yarıiletken ? metal geçişleri gözlemlenmiştir. Gerilim gerinim grafikleri kullanılarak zigzag TDKNT'lerin Young modülü ve Poisson oranları belirlenmiştir. Tezin üçüncü ve dördüncü kısmında düşük / yüksek sıcaklıklarda boşluk ve burulma kusurlarının, TDKNT'lerin elektronik ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the effect of mechanical deformations on the electronic and physical properties of zigzag single wall carbon nanotubes (SWCNTs) have been studied by using order N tight binding molecular dynamics (O(N) TBMD) simulation method. In the first part of the thesis, the variation of the energetics, electronic density of states (eDOS), energy band gap, radial distribution function, bond length distribution function and bond angle distribution function with respect to temperature are investigated. In the second part of the thesis, electronic and physical properties of zigzag SWCNT?s under uniaxial strain at low/high temperature are investigated. Depending on the applied uniaxial strain, metal ? semiconuductor and semiconductor ? metal transitions are observed. Using stress-strain figures, Young modulus and Poisson ratios of SWCNTs are defined. In the third and fourth parts of the thesis, effect of the vacancy and torsion deformations on the electronic and physical properties of SWCNTs at low/high temperature are studied.