Bulanık iç ve bulanık kapanış operatörleri üzerine
On fuzzy interior operators and fuzzy closure operators
- Tez No: 316065
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, ilk olarak topolojik bulanık iç operatörleri, topolojik bulanık kapanış operatörleri ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra Belohlavek anlamında, bulanık iç ve bulanık kapanış operatörleri tanıtılmış ve bulanık topolojiden daha genel sistemlerle, aralarındaki ilişkiler sunulmuştur. Bu operatörler, K={1} durumunda tam kalanlı örgü üzerine genişletilerek çekirdek ve kapanış operatörleri olarak adlandırılmış ve temel özellikleri çalışılmıştır. Ayrıca topolojik bulanık iç ve topolojik bulanık kapanış operatörleri de tam kalanlı örgü üzerinde çalışılmıştır. Son olarak çekirdek ve kapanış operatörlerinin L^{X} üzerinde ürettiği sistemlerde, L-süreklilik derecesi ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, topological fuzzy interior operators, topological fuzzy closure operators and relations between them are investigated. Later, in the sense Belohlavek, fuzzy interior and fuzzy closure operators are introduced and relationships between them with the systems that are more general from fuzzy topology are presented. In case of K={1}, these operators are named kernel and closure operators by expanding on the complete residuated lattice and basic properties are studied. Also topological fuzzy interior and topological fuzzy closure operators are studied on the complete residuated lattice. Finally, L-continuity degree with the corresponding results are obtained in the systems that kernel and closure operators generated on L^{X}.