Yatarak tedavi gören hastaların kullandıkları ilaçların dağılımı ve ilaç dağıtım sistemleri üzerinde bir çalışma
A Study on distribution of the drugs used by inpatients and drug delivery systems in hospitals
- Tez No: 31615
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞ ASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
47 ÖZET Bu çalışmada Ankara Dr. Zekâi Tahir Burak Hastanesine tedavi veya doğum amacıyla başvuran hastaların kliniklere göre dağılımı ve bu hastaların kullandığı ilaçlar ele alınmıştır. Çalışma Kasım 1992 - Şubat 1993 tarihleri arasında hastanenin tüm servislerine yatırılan hastalara uygulanan ilaç tedavisi, ameliyat ve diğer işlemler dikkate alınarak yürütülmüştür. Hastanenin tüm servislerine yatırılan hastaların kullandığı ilaçların dağılımı belirlenmiş, tüm bu veriler tablolar haline getirilmiştir. Bu tablolarda hastanenin servislerine yatırılan hastaların kullandığı ilaçlar farmakolojik sınıflarına ayrılarak bunların dağılımı tartışılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda ülkemiz Hastane Eczanelerinde daha iyi hizmet üretilebilmesi için bir de Eczane Bölümü şeması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY A STUDY ON DISTRIBUTION OF THE DRUGS USED BY INPATIENTS AND DRUG DELIVERY SYSTEMS IN HOSPITALS. In this study we examined the drugs used by inpatiens who have recoursed to Ankara Dr. Zekâi Tahir Burak Hospital for medical treatment or delivery and the distribution of these inpatiens according to the clinics. This study has been carried out during the period between November - February, 1992 - 1993. It has been applied to all inpatients who have had medical treatment in services, who have had operations and also other purposes. Drugs used by inpatiens in all services have been shown in tables. These drugs have been classified according to their pharmacological groups and their distribution have been evaluated. In order to get a good service, a diagram has been proposed about Hospital Pharmacy that can be applied to our country according to the results of this study..