Organik fosforlu insektisitlere mesleki ve indirekt maruz kalmanın toksikolojik yönden izlenmesi
  1. Tez No: 31616
  2. Yazar: NİDA BESBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
82 VI. ÖZET Pestisitlere maruziyetin ölçülmesi çeşitli şekilde yapılabilir. Biyolojik izleme ana madde ve metabolitlerinin veya oluşan cevabın göstergesinin ölçümüne olanak sağlar. Ancak, etkin bir şekilde kul lanımı için spesifik sağlık etkisini oluşturacak madde miktarının bi linmesi gerekir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan, kazaen veya kasıtlı olarak zehirlenmelere neden olan organik fosforlu insektisitlerin sağlığa olan etkisi, metabolit ve indikatör ölçümü ile izlenmeye çalışılmıştır. Bu ne denle, vektör mücadelesinde çalışan işçiler, tarım işçileri ve organik fosforlu insektisitlerle zehirlenenlerin kolinesteraz düzeyleri tayin edi lerek maruziyet dereceleri saptanmak istenmiştir. Spektrofotometrik yöntemlerle yapılan analizlerde organik fosforlu insektisitlere maruz kalan vektör mücadele işçilerinin maruziyet öncesi tam kan kolineste raz düzeyi 6.48 ± 0.69, plazma düzeyi 2.61 ± 0.44, eritrosit düzeyi 3.83 ± 0.91 (IU/ml) dir. Aynı işçilerin maruziyet düzeyleri ise tam kan 3.76 ± 0.64, plazma 1.32 ± 0.33, eritrosit 2.43 ± 0.51 (IU/ml) dir.
Özet (Çeviri)
84 VII. SUMMARY Pesticide exposure could be estimated in several ways. Biological monitoring includes the measurement of parent compounds, their metabolites and indicator of responses. However, to be used effectively, the relationship between the concentration of a chemical and a specific health effect must be known. In this study, metabolites and an indicator response of organophosphorus compounds were measured in biological samples of workers, controls and poisoned patients for assessment of exposure. Pre-exposure and exposure levels of acetylcholinesterase were measured and pre exposure mean cholinesterase activity of workers was as follows: whole blood 6.48 ± 0.69 IU/ml, plasma 2.61 ±0.44 IU/ml red blood cells 3.83 ± 0.91 IU/ml Mean Exposure value of the same group was 3.76 ± 0.64 IU/ml for whole blood, 1.32 ± 0.33 for plasma and 2.43 ± 0.51 IU/ml for red blood cells.