GSM 900/GSM 1800/CDMA frekansı radyo dalgalarının bina içi ışıma davranışları
Improvement of indoor to outdoor propagation model at GSM900/GSM 1800/CDMA-2100
  1. Tez No: 316150
  2. Yazar: SAMİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK HELHEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde kablosuz iletetişim tekniklerinin hızlı gelişmesi sonucu gezgin haberleşmenin önemi her geçen gün artmaktadır. Ses ve veri kullanıcılarının artması sonucu cep telefonu operatörleri özellikle dahili kapsama diye nitelendirilen bina içlerindeki 2G ve 3G kapsamaları arttırma eğilimine girmişlerdir. Bu durumun sonucunda bina içi mikro hücre sayısı önemli oranda artmıştır. Diğer taraftan, şehir merkezlerinde dahili mikro hücre sayısının artması sonucu dahilden hariciye olan girişim, EMG (Elektromanyetik Girişim) problemlerine neden olmuştur. Bu nedenle gezgin operatörlerin şebeke kurulumunda dahilden hariciye olan girişimi de dikkate almaları ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Literatürde hariciden dahiliye ışıma ile ilgili bir çok çalışma olmasına karşın, dahilden hariciye doğru ışıma ile ilgili yapılan fazla çalışma yoktur. Bu tez çalışmasında, deneysel teknikler kullanılarak, GSM900, GSM1800, ve CDMA2100 frekansındaki radyo dalgalarının bina içinden bina dışına (dahiliden hariciye) şaçılma davranışları incelenerek ölçümsel saçılma modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile communication has becoming more popular with the help of rapidly growing new wireless technologies. Due to the increasing the number of the speech and data users, the wireless network operators tends to increase the number of their indoor base stations and femtocells instead of macro base stations. On the other hand, in the city centers, increasing the number of indoor base stations leads to increase indoor to outdoor interference as well as EMG problems which must be taken into consideration when designing wireless network, especially in hotspot areas. In literature, there are studies about indoor propagation, outdoor to indoor propagation loss calculations, but there are a few studies considering about indoor to outdoor propagation.In this study, test microcell with one indoor omni antenna was installed in the first floor of a building, and indoor to outdoor propagation loss was measured along the outer periphery of a building at GSM900, GSM1800 and CDMA 2100, respectively. A new indoor to outdoor empirical penetration formula has been derived from outdoor to indoor propagation model.