Domates güvesi Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nın Batı Akdeniz bölgesi domates üretim alanlarında yayılışının ve populasyon dalgalanmasının saptanması
Determination of distribution and population fluctuation of tomato leaf miner Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) tomato production areas of the Western Mediterranean region
- Tez No: 316149
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tuta absoluta (Meyrick) kökeni Güney Amerika olup, önemli bir domates zararlısıdır. T. absoluta'nın Batı Akdeniz bölgesinde bulaşma alanlarını ve populasyon dalgalanmasını tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma, Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Antalya-Merkez, Kumluca, Demre ve Kaş ilçelerinde yapılmıştır. Bu amaçla 2010 yılı Mart ayından itibaren örtü altı ve açık alanlardaki domates üretim alanlarında delta tipi feromon tuzaklarla ergin populasyonu izlenmiştir. Tuzaklarda 2 haftalık aralıklarla sayımlar yapılmış ve feromon kapsüller 4 haftada bir yenilenmiştir. Örneklemelerin başladığı 2010 yılı Mart ayından itibaren hemen hemen tüm tuzaklarda erginlere rastlanmıştır. Tuzak başına en fazla 327 ergin (20.04.2011 Alanya) yakalanırken, 26.01.2011 tarihinde ise Kumluca'da hiç ergin bireye rastlanmamıştır. Örneklemeler sonucu T. absoluta'nın tüm Batı Akdeniz bölgesinde yaygın olduğu, ergin populasyonun genel olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında yükseldiği, yaz ve kış aylarında ise düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuta absoluta (Meyrick), originally from South America, is an important pest of tomato. This study was undertaken to determine the infestation areas and population fluctuations of T. absoluta and carried out in Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Antalya ? Center, Kumluca, Demre, Kaş areas of West Mediterranean regions. For this purpose, adult populations of the insect were monitored using delta type pheromone traps starting in March 2010 in greenhouse and open tomato growing fields. Adults trapped in pheromone traps were counted at two-weeks intervals and pheromone capsules were replaced every four weeks. Beginning March 2010, the date sampling started, the adults were detected on almost all traps placed in the fields. A maximum of 327 adults per trap (20.04.2011 Alanya) was captured during the study. Mature individuals was not found on 26.01.2011 in the Kumluca. Results of the adult samplings indicated that T. absoluta is found widespread in West Mediterrenaen region and that adult population size were generally increased in the months of Spring and fall, and decreased in the months of Winter.