Melezleme sonucu elde edilen patates (Solanum tuberosum L.) klonlarının verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components in potato (Solanum tuberosum L.) clones obtained as a result of crossbreeding
- Tez No: 316182
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, turfanda patates tarımı yapılan bölgeler için uygun çeşit geliştirmek amacıyla Antalya'da sera, tarla ve in vitro koşullarında yürütülmüştür. Materyal olarak uluslararası patates merkezinden getirtilen in vitro patates bitkilerinden geliştirilen yumrular ile ticari olarak kullanılan patates çeşitleri arasında yapılan melezlemeler sonucu elde edilen gerçek patates tohumları kullanılmıştır. Tarla çalışmaları tesadüf blokları deneme planında 4 tekerrürlü olarak yürütülmüş, 10 klon karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen özellikler bakımından ocak başına yumru verimi hariç diğer özelliklerde klonlar arası farklar önemli çıkmıştır. Ölçümler sonucunda gerçekleştirilen istatistiki analizlerden, 6 nolu klon 1612.8 kg ile dekara yumru verimi bakımından en yüksek değeri vermiştir. Büyük yumru oranı bakımından Klon 6 (% 53.65) ile Klon 9 (% 55.50) ilk sırayı paylaşmışlardır. Ocak başına yumru verimi bakımından da yine Klon 6 (290.63 g) ile Klon 7 (329.25 g) en yüksek değerin oluşturduğu grupta yer almıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde 6 nolu klonun verim bakımından çeşit adayı olarak ümitvar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Antalya in greenhouse, field and in vitro conditions in order to develop suitable cultivars for areas where early potato cultivation is made. Our materials were true potato seeds obtained as a result of crossbreeding between trading cultivars and seedlings from CIP. Field experiments were performed in randomized block design with four replications. Comparison were made among 10 clones. As a result of this research, inspected properties have shown significant differences among the clones except tuber yield per plant. According to duncan groups, Clone 6 has the highest value for yield per decare. Clone 6 and Clone 9 rank first as regards big tuber percentage (respectively 53.65% and 55.50%). Clone 6 and Clone 7 showed the highest values for tuber yield per plant (respectively 290.63 g and 329.25 g) and shared the same group. According to this research, Clone 6 can be evaluated as candidate to new cultivar with regard to yield.