SW UMa ve BZ UMa coşkun değişen yıldızlarının X-ışını gözlem verilerinin analizleri
Analysis of X-ray observations of cataclysmic variable stars SW UMa and BZ UMa
  1. Tez No: 316183
  2. Yazar: ATA KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Biz bu çalışmada SW UMa ( ? = 08h 36m 42s.7; ? = + 53o 28' 38“.1, mv = 9.7 kadir) ve BZ UMa ( ? = 08h 53m 44s.17; ? = +57o 48' 40”.6, mv = 10.5 kadir) coşkun değişen sistemlerinin Suzaku uydusundan alınan X-ışını verilerinin analizinden X-ışın bölgesi için bu sistemlerin tayfını ve dönemlerini (beyaz cüce dönme dönemleri) elde ettik. X-ışın tayfı bize özellikle bu sistemlerdeki X-ışınlarının kaynağı olan yığışma diski ve yığışma diski ile beyaz cüce arasındaki sınır bölgesinin yapısı hakkında çok önemli bilgiler verir. Bu çalışmada bu bölgelerden gelen X-ışınlarının ısısal veya manyetik temelli olup olmadığı incelenmiştir. X-ışını verilerine ek olarak bu sistemlerin optik gözlemleri yardımıyla yoldaş yıldızın tayfsal türü, sistemin coşkun değişenler içindeki sınıfı belirlenmiş, sonuçlarımız teorik tahminlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, we obtained X-ray spectra and periods (spin periods of white dwarf) of SW UMa ( ? = 08h 36m 42s.7; ? = + 53o 28' 38“.1, mv = 9.7 mag.) and BZ UMa ( ? = 08h 53m 44s.17; ? = +57o 48' 40”.6, mv = 10.5 mag.) cataclysmic variables by using data obtained with Suzaku satellite. X-ray spectra give us valuable information about the disc which is the source of X-ray emission, and about the structure of the boundary layer between the white dwarf and the disk. Hence, we investigated if the X-ray emission emanating from the boundary layer is basically thermal or magnetic in origin. In addition to X?ray data, with the help of optical observations of these systems we discussed the spectral types of secondary stars, their classes of cataclysmic variables and compared our results with the theoratical predictions.