Yalıtkan kütük içine gömülü metallerin X-bandı radar ölçümü ile belirlenmesi
Detection of metals embedded in non-conductive material by radar measurement at X-band
  1. Tez No: 316192
  2. Yazar: OSMAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HELHEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir ortamın içinde veya arkasında bulunan nesnelerin tespiti güvenlik, askeri ve medikal uygulamalar ve daha birçok alanda uygulama bulan bir konudur. Bu çalışmada, iki boyutlu tarama yapabilen ve bir network analizörle entegre edilmiş düzlemsel yakın alan anten ölçüm sistemi kontrollü bir radar düzeneği gibi kullanılarak yalıtkan bir kütük içinde gömülü vaziyette bulunan metalin varlığı tespit edilmiş ve elde edilen kesit alanı ve gömülü derinlik arasında matematiksel bir ilişki kurulmuştur. Yalıtkan içinde gömülü 4cm x 5cm boyutlarındaki bir metal X-bandında bistatik saçılım koşulları oluşturularak uzak alan şartı sağlanacak şekilde 100 cm uzaklıktan taranmış ve S21 parametresi kullanılarak ışıma örüntüsü çıkartılmıştır. Sadece metali bulunduran düzenek değil ayni zamanda bos düzenek de taranmış ve arka-plan çıkarma işlemi yapılarak sadece metale ait yaklaşık örüntü elde edilmiştir. Sonuç olarak, yalıtkan içinde gömülü vaziyette bulunan metalin bulunduğu derinliğin örüntü alanına bakılarak tahmin edilebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Detection of objects embedded in or behind a medium is of great importance regarding especially security and medical applications. In this study, planar near-field antenna measurement system implementing a two dimensional scanning process and being combined with a network analyzer has been used as a controlled radar setup to detect a metallic object embedded in a non-metallic medium at X-band. A mathematical relationship has been formed between pattern cross area and embedded depth of the metal. Bistatic wave scattering conditions have been formed in the experimental setup. A metal ribbon having 4cmx5cm dimensions has been buried in a dielectric medium. By placing the transmitter-receiver system and the target 100 cm away from each other (as compatible with far field requirement), electromagnetic scattering pattern of the target has been obtained by using S21 parameter. Not only scattering pattern of the cylinder containing metal ribbon but also the pattern of cylinder without metal ribbon has been obtained and background subtraction method including image processing techniques has been applied in order to approximate the scattering effect resulting from the metal itself by eliminating other effects. It is found that the proposed method achieves embedded metal detection in a dielectric medium and it is possible that embedded depth can be predicted by using obtained pattern area.