Analysis and design of microstrip printed structures on electromagnetic bandgap substrates
Elektromanyetik bant aralıklı katman üzerindeki baskılı mikroşerit yapıların analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 176870
  2. Yazar: TAMER GÜDÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin ilk kısmında öncelikle iki boyutlu mikroşerit yapılar verimli bir moment metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bu method bu yapılardan yansıyan ve iletilen eletrik alanı optimize etmek için kullanılmıştır. Optimizasyon işleminde genetik algortitma kullanılmıştır. İkinci kısımda içinde tekarlı olarak gömülü yalıtkan bulunan çok katmanlı yapıları analiz etmek üzere bir üç boyutlu moment tekniği uygulaması yapılmıştır. Bu metod kullanılarak bu yapıların dispersiyon ve yansıma karakteritikleri hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılmış ve mükemmel bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Dispersion ve yansıma karakteristiklerini daha kısa bir zamanda elde etmek amacıyla asimptotik dalga hesaplama (AWE) methodu önerilmiştir. AWE metodu için gerekli olan yüksek dereceli türevler otomatik türev alma teorisi kullanılarak hesaplanmıştır. AWE metodu kullanılarak söz konusu tekrarlı yapıların karateristikleri daha kısa sürede hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrudan hesaplama yöntemi ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmış ve mükemmel bir uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Üç boyutlu moment metodu ile elde edilen yansıma katsayıları, içinde tekrarlı olarak gömülü yalıtkan bulunan katman üzerindeki küçük dipollerin Green fonksiyonlarını hesaplamak üzere kullanılmıştır. Hesaplanan bu Green fonksiyonları ve spektral alan yaklaşımlı moment tekniği kullanılarak yalıtkan gömülü katman üzerindeki bir mikroşerit transmissyon hattının dispersiyon karakteristikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the 2-D structures in stratified media are analyzed using an efficient MoM technique. The method is used to optimize transmitted or reflected electric fields from the 2-D structures. The genetic algorithm is used in the optimization process. In the second part a 3-D MoM technique is implemented to analyze multilayered structures with periodically implanted material blocks. Using the method, the dispersion and reflection characteristics of the structure are calculated for different configurations. The results are compared with the results found in the literature and it is seen that they are in good agreement. Asymptotic Waveform Evaluation (AWE) technique is utilized to obtain the Pade approximation of the solution in terms of frequency. The high order derivatives that are required by the AWE technique are calculated through Automatic Differentiation technique. Using the AWE method, the dispersion diagram and reflection characteristics of the periodic structures are obtained in a shorter time. The results are compared with the ones obtained through direct calculation and it is seen that they are in perfect agreement. The reflection coefficients that are obtained from the 3-D MoM procedure are used to calculate Green?s functions that approximate electric field of an infinitesimal dipole on the periodically implanted substrate. Using the calculated Green?s functions and the spectral domain MoM procedure, dispersion characteristics of a microstrip line on the periodically implanted substrate are obtained.